Pessar to mały, silikonowy krążek w kształcie pierścienia. Wykonany jest z miękkiego, elastycznego silikonu medycznego, dlatego może przybrać dowolny kształt. To sprawia, że jego obecność nie powoduje zawstydzenia, dyskomfortu ani bólu u pacjentki. Sprawdź, kiedy stosuje się pessary ginekologiczne!
Passeroterapia: zastosowanie
Pessary ginekologiczne zakłada się ciężarnym, u których zdiagnozowano zbyt wczesne skracanie szyjki macicy w stosunku do etapu ciąży. Wspomniana przypadłość świadczy zwykle o niewydolności szyjki macicy. Krążek hamuje skracanie się szyjki, dzięki czemu zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu. Może również wspomóc leczenie zespołu bólowego miednicy mniejszej, nietrzymania moczu, czy wypadania miednicy.
Kiedy zakłada się pessar w ciąży?
Założenie pessara jest proste, szybkie i niemal bezbolesne. Zabieg wykonuje się w gabinecie lekarskim, nie wymaga podania środków znieczulających. U niektórych pacjentek aplikacja krążka powoduje lekki dyskomfort, ale szybko mija. Zanim ginekolog przeprowadzi zabieg, zmierzy długość szyjki macicy za pomocą dopochwowego USG. Ponadto zleci posiew z pochwy i badania z krwi (CRP i morfologię z rozmazem), by wykluczyć stany zapalne szyjki macicy i pochwy. Należy podkreślić, że wykrycie stanu zapalnego lub infekcji uniemożliwia wykonanie zabiegu. Jeśli to możliwe, ginekolog przepisze globulki lub celowany antybiotyk.
Jak zakłada się pessar szyjkowy?
Najpierw specjalista zastosuje krem, by zwiększyć poślizg. Następnie wsunie pessar przez przedsionek pochwy i nasunie go na pochwową część szyjki macicy. Aplikacja przyrządu zajmuje tylko kilkanaście sekund. Pacjentka może wtedy poczuć rozpieranie przedsionka pochwy, ale nie ból.
Pessar ginekologiczny to nieinwazyjna, bezpieczna i skuteczna metoda leczenia zaburzeń narządów rodnych. W większości przypadków może zastąpić szew okrężny, który umieszcza się w znieczuleniu ogólnym.
Na jak długo zakłada się pessar ginekologiczny?
Pessary ginekologiczne zakłada się zwykle pomiędzy 20 a 28 tygodniem ciąży, choć czasami lekarz może zdecydować się na zabieg już w 15 tygodniu. Producenci proponują trzy modele krążek. Ginekolog wybiera odpowiedni pessar, biorąc pod uwagę wielkość pochwy i to, czy pacjentka jest w pierwszej, czy kolejnej ciąży. Najczęściej krążek wyjmuje się w 37-38 tygodniu, czyli tuż przed planowanym porodem. Doświadczony lekarz usunie go powoli, by nie zwiększać dyskomfortu u pacjentki. Najpierw uwolni szyjkę zaklinowaną w krążku, a następnie delikatnie wyjmie go z pochwy.
Rodzaje pessarów ginekologicznych
Proponowane krążki dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu można je dopasować do potrzeb każdej pacjentki. Wybór odpowiedniego modelu wpływa na komfort i skuteczność leczenia. Źle dobrane pessary ginekologiczne mogą uciskać odbytnicę. Należy wówczas zastosować mniejszy model. Jeśli krążek ześlizgnie się z szyjki macicy, zgłoś się natychmiast do lekarza, by założył go jeszcze raz.
Pessar cewkowy skierowany jest do pacjentek z wypadaniem narządu rodnego. Skutecznie podtrzymuje struktury narządu. Można go również zastosować w przypadku nietrzymania moczu. W takiej sytuacji należy wybrać model ze specjalnym kołnierzem, który podpiera cewkę moczową. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu lekarz może zalecić pessar pierścieniowy. Z kolei model kołnierzowy sprawdzi się najlepiej wtedy, gdy obniżonym narządom rodnym towarzyszy nietrzymanie moczu. Ponadto producenci oferują pessary kostkowe. Takie krążki wykorzystuje się przy nietrzymaniu moczu i różnych stopniach obniżenia macicy.
Passery ginekologiczne: zalecenia dla kobiet w ciąży
Po założeniu pessaru staraj się jak najwięcej odpoczywać. Zrezygnuj z intensywnego wysiłku fizycznego i współżycia. Unikaj też stresujących sytuacji. Pamiętaj, by regularnie spotykać się z ginekologiem, aż do rozwiązania. W ten sposób możesz zapobiec dalszemu skracaniu się szyjki, a tym samym zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu. Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się zwykle po kilku dniach, a następna po 1-2 tygodniach.
Pessar jest ciałem obcym dla organizmu, dlatego można zaobserwować więcej wydzieliny pochwowej. Sprzyja ona stanom zapalnym, dlatego w uzasadnionych przypadkach lekarz zaleci globulki dopochwowe. Należy jednak podkreślić, że wszystkie zalety związane z silikonowym krążkiem przewyższają wszystkie niedogodności. Pamiętaj, że chodzi tutaj o zdrowie Twoje i dziecka.
Po założeniu pessaru przyszła mama zazwyczaj przebywa na zwolnieniu lekarskim. Wspomniany krążek zwiększa ryzyko infekcji, dlatego pacjentki mogą profilaktycznie przyjmować środki przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Ponadto ginekolodzy często zalecają środki rozkurczowe.
Aplikacja pessara zwiększa ryzyko infekcji, dlatego powinnaś zadbać o higienę intymną. Jeśli podczas noszenia pessara poczujesz bolesne skurcze, dyskomfort lub pojawi się krwawienie, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Zwykle krążek nie jest wyczuwalny dla pacjentki.
Ile kosztuje pessar?
W niektórych szpitalach i placówkach medycznych pessary ginekologiczne zakłada się bezpłatnie. Często jednak ciężarne muszą kupić go same w Internecie lub aptece.