Pomagają czy szkodzą? Czym są flawonoidy i jak wpływają na organizm człowieka?
Flawonoidy to naturalne związki występujące w niektórych roślinach – głównie w owocach i warzywach. Najczęściej są umiejscowione w powierzchniowych warstwach tkanek roślinnych. W roślinach związki te pełnią funkcje ochronne, barwiące, mają też bardzo silne działanie przeciwutleniające. Naukowcy wyodrębnili już prawie 8 tys. związków flawonowych, jednak grupa ta stale się powiększa. Flawonoidy mają niezwykle pożyteczne działanie na ludzki organizm.
Gdzie występują flawonoidy?
Związki flawonowe możemy znaleźć przede wszystkim w wielu owocach i warzywach. Ze względu na wiele typów flawonoidów jakie występują w naturze, zaleca się stosowanie zróżnicowanej diety, bogatej w różnorodne warzywa i owoce.
Głównym źródłem flawonoidów w diecie są owoce, np. jabłka, jagody, borówki, maliny, truskawki, czerwone winogrona, pomarańcze, żurawina oraz warzywa, np. cebula, brokuły, pomidory, kapusta, dynia, szpinak, buraki, rośliny strączkowe. Poza tym flawonoidy występują też w: gorzkiej czekoladzie, kakao, zielonej herbacie, czerwonym winie, oliwie z oliwek i w wielu ziołach.
Milena L.