coraz-gorzej-slysze

Polacy coraz częściej skarżą się na ubytki słuchu. Niestety zapominamy, że to jednen z najważniejszych zmysłów. Co robić, kiedy słuch zaczyna nam doskwierać?

Częste prośby o głośniejsze mówienie lub powtórzenie wypowiedzi podczas rozmowy to także pierwsze symptomy problemów ze słuchem. U około 60% osób cierpiących na zaburzenia słuchu występują szumy uszne – nagłe pojawienie się tego objawu może być wyraźnym sygnałem do wizyty u laryngologa.

Jak ochronić słuch?

Zmysł słuchu nie regeneruje się naturalnie. Raz utracony nigdy w pełni nie powróci. Leczenie nie jest proste. Najbardziej skomplikowane przypadki wad słuchu leczy się operacyjnie a także farmakologicznie. Leki rozszerzające naczynia krwionośne poprawiają krążenie krwi w ślimaku i mogą przywrócić zdolność słyszenia. Najczęściej jednak stosuje się aparaty słuchowe lub implanty, wszczepiane pod czaszkę.

O uszy trzeba przede wszystkim dbać i nie dopuścić do rozwoju ubytku słuchu. Wystarczy jak najczęściej unikać głośnych miejsc, przebywać w ciszy i zgłaszać się na kontrole do laryngologa. To bardzo ważne aby dobrze słyszeć aż do późnej starości.

M. Witczak