cukrzyca-to-nie-wyrok

Gdy słyszymy, że cierpimy na chorobę nieuleczalną, słowa lekarza traktujemy jak wyrok. Choć nie opracowano leku, dzięki któremu moglibyśmy rozprawić się z cukrzycą, osoby, które zmagają się z tą przypadłością, mogą normalnie funkcjonować.

Wprawdzie diabetyk musi o siebie dbać bardziej niż inni, nie oznacza to, iż nie dożyje sędziwego wieku. W przypadku cukrzycy kluczową rolę odgrywa diagnostyka. Jeśli choroba zostanie wcześnie rozpoznana, nie zniszczy organizmu. Właśnie dowiedziałaś się, że cierpisz na cukrzycę? Nie panikuj. Lekarz z pewnością wytłumaczy ci szczegółowo, na czym polega samokontrola. Musisz monitorować poziom cukru we krwi, ale w dobie nowoczesnych technologii to nic trudnego! Obecnie trwają prace nad glukometrem, który nie tylko wskaże wartość poziomu cukru we krwi, ale też prześle wyniki badań do lekarza. Jeśli stężenie glukozy będzie odbiegało od normy, specjalista będzie miał czas na interwencję.

Dieta diabetyka

Obawiasz się, że wraz ze zdiagnozowaniem cukrzycy będziesz musiała zrezygnować ze wszystkich smakołyków? Niekoniecznie. Diabetyk może jeść owoce pod warunkiem, że potrafi zachować umiar. W układaniu jadłospisu niezwykle istotną rolę odgrywa indeks glikemiczny. Im jest wyższy, tym więcej glukozy dostarcza dany produkt spożywczy. Nie oznacza to jednak, że już nigdy nie zjesz winogron czy banana. Choć wspomniane owoce charakteryzują się wysoką zawartością cukrów prostych, spożywane w rozsądnych ilościach nie powinny zaszkodzić. Do owoców o stosunkowo niskim indeksie glikemicznym zalicza się: grejpfruty, pomarańcze, kiwi oraz awokado.

Maliny, jeżyny oraz jagody również nie stanowią zagrożenia pod warunkiem, że mamy na uwadze własne ograniczenia. Pamiętaj jednak, że banan bananowi nierówny, podobna zasada dotyczy pomarańczy i wszystkich innych owoców. W przypadku roślin niezwykle istotną rolę odgrywa zmienność osobnicza. W zależności od rodzaju gleby, dostępności światła, wody i składników odżywczych owoce różnią się zawartością cukrów prostych. Niebagatelną rolę odgrywa też stopień dojrzałości owocu. Żółty banan, na którego skórce pojawiły się brązowe plamy, zawiera ich więcej niż zielonkawy.

Zastrzyki z insuliną

Wielu diabetyków boi się zastrzyków z insuliną. Choć większość cukrzyków nie ma wykształcenia medycznego, iniekcję można przeprowadzić we własnym zakresie. Wbrew pozorom nie jest to takie straszne i bolesne. Pacjent, który raz się przełamie i wykona samodzielnie zastrzyk, nie ma oporów przed powtórzeniem tej czynności. Gdy musimy nakłuć skórę, w naszej głowie pojawiają się czarne scenariusze. Obawiamy się, że przypadkowo uszkodzimy wnętrzności i w rezultacie wylądujemy na ostrym dyżurze. W rzeczywistości nie mamy powodów do niepokoju, producenci zastrzyków z insuliną doskonale zdają sobie sprawę, że przeciętny diabetyk nie ukończył szkoły medycznej, toteż rodzaj igły został dostosowany do potrzeb laika.

Irmina