Cukrzycę można nazwać cichym zabójcą kobiet po pięćdziesiątym roku życia. Choć to jedna z najczęściej występujących chorób w tym wieku, bardzo trudno ją wykryć.
Przyczyny powstania cukrzycy w czasie menopauzy
Główną przyczyną tworzenia się cukrzycy u kobiet po 50. roku życia jest proces starzenia się, a co za tym idzie, niedobory estrogenów. Dodatkowymi czynnikami, przyspieszającymi procesy chorobowe, są: otyłość, brak aktywności fizycznej, zła dieta, palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu, stosowanie niektórych leków. Wpływ ma również niedobór wapnia i witaminy D, które skutkują zwiększeniem ryzyka zachorowalności na szereg chorób, w tym także na cukrzycę I i II typu.
Jak poradzić sobie z cukrzycą?
Kobiety, które chorują na cukrzycę w okresie menopauzy, powinny przede wszystkim dążyć do jej wyrównania, leczyć choroby współistniejące oraz wyregulować masę ciała i wprowadzić zbilansowaną dietę. Bardzo pomocna w leczeniu cukrzycy okazuje się hormonalna terapia zastępcza. HTZ pozytywnie wpływa na redukcję cukrzycy wśród kobiet. Poleca się stosowanie terapii hormonalnej zwłaszcza wśród młodych kobiet, które przeszły menopauzę (np. w wyniku operacji), ponieważ są znacznie wcześniej zagrożone wystąpieniem cukrzycy i innych chorób, które mogą obok niej współwystępować.
M. Witczak