Gdy organizm człowieka nie wydziela niezbędnej ilości insuliny, często rozwija się cukrzyca typu 2. Wiele osób obawia się, że przyjmowanie insuliny przyczyni się do wzrostu masy ciała.
Ryzyko powikłań
Pacjenci, którzy przyjmują insulinę, mogą normalnie funkcjonować. Warto pamiętać, że wysoka glikemia zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań. W związku z tym, iż nieleczona cukrzyca stanowi zagrożenie dla zdrowia, nie należy rezygnować z insuliny w obawie przed zbędnymi kilogramami. Wbrew obiegowej opinii, hormon wydzielany przez trzustkę nie przyczynia się do wzrostu masy ciała. Zazwyczaj przyrost wagi jest znikomy, a zastosowanie analogów insuliny skutecznie zapobiega nadwadze.
Zmiana diety
W celu utrzymania prawidłowej masy ciała należy zweryfikować swoją dietę. W związku z tym, iż diabetyk nie powinien wprowadzać tego typu zmian na własną rękę, należy skonsultować je z lekarzem. Aktywność fizyczna pozwala zachować szczupłą sylwetkę. W diecie nie powinno zabraknąć niskokalorycznych owoców i warzyw. Stanowią one bogate źródło błonnika oraz witamin.
Stężenie glukozy we krwi, a ryzyko powikłań
Istnieje ścisła korelacja między stężeniem glukozy we krwi a ryzykiem powikłań. Z przeprowadzonych badań wynika, iż redukując wartość hemoglobiny glikowanej o 1%, zmniejszamy ryzyko powikłań o 21%. W związku z tym insulinę należy przyjmować pod ścisłą kontrolą lekarza.
Analogi insuliny – zalety
Wykazano, iż analogi insuliny zmniejszają częstotliwość hipoglikemii. Za ich sprawą posiłki można spożywać o różnych porach. Przyjmując analogi, nie trzeba spożywać przekąsek między posiłkami, które chronią przed hipoglikemią. Jednocześnie zmniejsza się ryzyko niedocukrzenia.
Niedocukrzenie wiąże się z napadami wilczego głodu. Chory pochłania ogromne ilości kalorii, które odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. Niekontrolowane podjadanie zazwyczaj kończy się otyłością. Nadwaga dotyczy co najmniej 80% pacjentów z cukrzycą typu 2. Nadprogramowe kilogramy prowadzą z kolei do innych powikłań.
Arek