cwiczenia-dla-mozgu

Zbyt silny stres często paraliżuje nasze myślenie, może spowodować, że wypadniemy gorzej niż tego oczekiwaliśmy. Aby nasz umysł sprawnie funkcjonował musi być odpowiednio dotleniony.

Kiedy stresujemy się w konkretnej sytuacji warto przed jej zaistnieniem tuż przed usiąść i wykonać kilka prostych ćwiczeń, które wzmogą koncentrację i wpłyną na szybkość myślenia. Aby rzeczywiście zadziałały trzeba na każde poniższe zadanie ruchowe poświęcić kilka minut, wykonywać je dokładnie i powoli.

Ziewaj na zdrowie

Pogłębia ono oddech, który zwiększa ukrwienie w mózgu, a tym samym ilość dostarczanego tlenu; można je sztucznie wywołać – wystarczy otworzyć szeroko usta i udawać, że się ziewa; podczas tego ćwiczenia, kiedy nabieramy powietrze najlepiej unieść ręce wysoko w górę; warto zastosować tu technikę 7 oddechów czyli co siódmy normalny oddech wykonujemy mocno pogłębiony – ziewnięcie.

Skłony i skręty głową

Pobudza do pracy szare komórki – należy zacząć od delikatnych ruchów zsynchronizowanych z oddechem, w przód i w tył – opuszczając głowę robimy wydech, równocześnie zamykając oczy, unosząc i zadzierając głowę jak najdalej w tył – i wdech, otwierając szeroko oczy; kolejne ćwiczenie to skłony głową w bok, następnie skręty głową w lewo i prawo i na sam koniec po trzy delikatne krążenia głową w lewą i prawą stronę.

dr Paweł F. Nowak