cwiczenia-na-dlugowiecznosc

Jak żyć długo i do tego w pełni zdrowia? Na to pytanie do dziś szukamy odpowiedzi, właściwych zestawień jadłospisu, odpowiednich ćwiczeń… Tymczasem wskazówki jak żyć ponad 100 lat można odnaleźć w chińskim traktacie medycznym sprzed 5000 lat, napisanym przez cesarza Huang Di, o którym krążą legendy, że połknął pigułkę nieśmiertelności.

Huang Di, zwany Żółtym Cesarzem, rządził Starożytnymi Chinami wiele, wiele lat temu. Czas mijał a cesarz wciąż trzymał formę, zdawało się, że w ogóle się nie starzeje, więc zaczęto go posądzać, że wykradł bogom ich miksturę nieśmiertelności. Tymczasem Huang Di wyznawał zwyczajnie zasadę „jesteś tym, co jesz” i zalecał zwracać szczególną uwagę na zbilansowaną dietę. Wykluczył ze swojego jadłospisu wołowinę i wieprzowinę, zastępując je niewielkimi porcjami dziczyzny.

Równie wielki nacisk Żółty Cesarz kładł na to by przestrzegać tych samych godzin, jeśli chodzi o kładzenie się spać i budzenie oraz posiłki, na sztukę prawidłowego oddychania oraz gimnastykę. W swoim traktacie chiński cesarz pisał, że nie należy zbytnio frasować ciała, natomiast kluczem do zdrowia i sprawności fizycznej, mimo postępujących lat, jest systematyczność.

Oto kilka ćwiczeń, które możemy wykonywać samodzielnie w domu:

1.Stań prosto, stopy ustaw w lekkim rozkroku, kolana trzymaj luźno, wyprostowane. Pochyl się do przodu, trzymając ramiona swobodnie zwieszone. Spójrz w górę, wyprostuj tułów i wykonaj nim skręt w lewo. Ćwiczenie powtórz 10 razy. Przy skłonie wykonuj wdech, zaś przy podnoszeniu – wydech.

2.Stań prosto, stopy ustaw na szerokość bioder (blisko siebie). Ręce unieś do góry na wysokość ramion, dłonie wyciągnij do przodu. Po chwili opuść ramiona, jednocześnie lekko uginając kolana. Ćwiczenie wykonaj 10 razy.

3.Stań prosto w lekkim rozkroku, kolana lekko ugnij. Skręć tułów w prawo – wdech – wróć do normalnej pozycji tułowia –wydech. Powtórz 10 razy.

4.Stań prosto w lekkim rozkroku, kolana wyprostowane, luźne. Prawą dłoń ugnij w łokciu, palce skieruj jednak ku dołowi. Unieś lewą rękę nad głowę wierzchem dłoni ku górze. Rozciągnij lewą stronę 3-krotnie, następnie to samo z prawą stroną ciała. Ćwiczenie powtórz 10 razy.

A. Złotkowska