Tkanka kostna to dynamiczna struktura, która ulega stałej, trwającej przez całe życie przebudowie. Warto o nią zadbać.
Zbudowana jest z komórek kościotwórczych (osteoblastów) i kościogubnych (osteoklastów), których zadaniem jest permanentne modelowanie naszego kośćca. Naukowo udowodniono, że obciążenie grawitacyjne i nacisk mięśni, leżących w pobliżu kości, pomagają utrzymywać równowagę pomiędzy dwoma przeciwstawnymi procesami, które zachodzą w naszych kościach: rozpadu i budowy. Powszechnie wiadomo, że funkcja kształtuje narząd, że nieużywany zanika.
Ta prawda odnosi się również do pozornie tylko wyglądających na coś twardego i niezmiennego, jak nasze kości. Brak ruchu, ograniczona praca naszych mięśni doprowadza do zwolnienia procesu tworzenia kości i tym samym przyspieszenia procesu rozpadu kości. To negatywne zjawisko skutkuje osteoporozą – groźną chorobą, która doprowadzając do szybkiego zmniejszania gęstości kości zwiększa ich podatność na złamania.
Zapobieganie osteoporozie
Aktywność fizyczna u osób z rozwijającą się osteoporozą prowadzi do zmniejszenia gwałtownej utraty masy kostnej, lecz nie powoduje odtworzenia struktury tkanki szkieletowej, utraconej wcześniej. Dlatego też im szybciej zaczniemy dbać o siebie, obciążając swój organizm ćwiczeniami ruchowymi – tym lepiej.
Dr Paweł Nowak