idealna strefa wypoczynkowa
Fotografia dostarczona przez partnera

Wygodna sofa do salonu? Odpowiednio dopasowany do niej stolik kawowy? Przytulne dodatki? To tylko niektóre z elementów, których będziesz potrzebować, aby twój salon lub pokój dzienny stały się miejscem, w którym odpoczywa się nie tylko przyjemnie, ale i skutecznie. Jak zaaranżować strefę wypoczynkową w odpowiedni sposób? Te wskazówki na pewno okażą się przydatne.

Sofa czy narożnik – co sprawdzi się lepiej?

Wygodne miejsce do odpoczynku to podstawa. Co sprawdzi się w tej roli lepiej – sofa czy narożnik? W kwestii wygody ich potencjał jest porównywalny, dlatego przy podejmowaniu tej decyzji warto przede wszystkim kierować się metrażem i kształtem pomieszczenia. Mały salon – mała sofa? Niekoniecznie. Owszem, nieduża sofa zajmie co prawda mniej powierzchni mierzonej po podłodze niż nieduży narożnik, równocześnie jednak oferując znacznie mniej powierzchni do siedzenia. Gdyby zatem miało się okazać, że oprócz sofy wskazany będzie również fotel, warto zastanowić się, czy narożnik ustawiony w jednym z rogów salonu nie będzie jednak bardziej wskazany. Wyjątek mogą tutaj stanowić wnętrza wąskie lub takie o asymetrycznym kształcie, w których nie każdy kąt jest kątem prostym – w nich najczęściej lepiej sprawdza się sofa ustawiona pod jedną ze ścian.

stolik kawowy

Fotografia dostarczona przez partnera

Rodzaj tapicerki – to ma znaczenie

Kolejna dość istotna kwestia, która może sprzyjać (bądź nie) odpoczynkowi w salonie, to tapicerka znajdujących się w pomieszczeniu mebli wypoczynkowych. Jeśli materiał będzie przyjemny w dotyku, komfort użytkowania na pewno będzie znacznie wyższy. Nie bez powodu już od kilku sezonów największą popularnością pośród tkanin obiciowych cieszą się welury, welwety i aksamity – plusze są nie tylko są miłe i miękkie, ale i przepięknie współpracują ze światłem, dzięki czemu pomieszczenia, w których się znajdują, zyskują dodatkowy akcent dekoracyjny o dyskretnym charakterze. Warto jednak zastanowić się nad ich zakupem, jeśli w domu mieszkają małe dzieci i psy – z uwagi na odbijające się w pluszach światło, okruszki i sierść mogą być nieco bardziej widoczne. Co ewentualnie zamiast welurowej tapicerki? Nie mniej przyjemne w dotyku są obicia sztruksowe, jak i te z tkanin i wełen typ boucle – jedne i drugie coraz częściej pojawiają się w ofercie popularnych marek wnętrzarskich.

Jaki stolik kawowy wybrać?

Salon bez stolika kawowego? To nie najlepszy pomysł – zdecydowanie warto mieć pod ręką blat, na który można odłożyć filiżankę lub książkę. Aby jednak stolik kawowy był praktyczny i wygodny w codziennym użytkowaniu, jego wysokość powinna być dostosowana do sofy lub narożnika, przy których jest ustawiony – najlepiej sprawdza się rozwiązanie, gdy blat znajduje się na wysokości zbliżonej do wysokości siedziska (+/- 5 cm). Pamiętaj również o zachowaniu odpowiedniej odległości – jeśli stolik kawowy znajdzie się zbyt blisko sofy lub narożnika, trudno będzie swobodnie trzymać nogi w trakcie siedzenia. Przyjmuje się, że odległość ta nie powinna być mniejsza niż 30 cm. Pamiętaj jednak, że to absolutne minimum – jeśli domownicy to osoby wysokie, lepiej byłoby, aby odstęp wynosił 40-45 cm.

Czy stolik pomocniczy do salonu jest konieczny?

Niestety często okazuje się, że stolik kawowy nie wystarcza i konieczny okazuje się zakup stolika pomocniczego. Kiedy jest on wskazany? Jeśli posiadasz dużą sofę (trzy- lub czteroosobową) lub narożnik, stolik kawowy ustawiony naprzeciw centralnej części siedziska sofy lub przed dłuższym z boków narożnika to często za mało. W takim układzie osoby siedzące na skrajnych częściach siedziska mogą mieć problem ze swobodnym odłożeniem filiżanki na blat, bez konieczności podnoszenia się z siedziska. I wtedy właśnie na scenę wkracza stolik pomocniczy – ustaw go przy jednym z końców sofy lub narożnika. Stolik pomocniczy przyda się także wtedy, gdy w salonie znajduje się również fotel. Kupując stolik pomocniczy koniecznie zwróć uwagę na to, aby jego wysokość była dostosowana do mebla wypoczynkowego, przy którym zostanie ustawiony. Jeśli jest to mebel z podłokietnikami – blat stolika powinien znajdować się na podobnej do nich wysokości (+/- 5 cm). Jeśli mebel nie posiada podłokietników – blat powinien znajdować się ok. 20 cm powyżej siedziska sofy lub fotela.

stolik pomocniczy do salonu

Fotografia dostarczona przez partnera

Oświetlenie do salonu – niech będzie pięknie, funkcjonalnie i przytulnie

Idealna strefa wypoczynkowa w salonie to nie tylko wygodne i praktyczne w codziennym użytkowaniu meble – nie mniej istotne jest również odpowiednio przemyślane i zaaranżowane oświetlenie. Warto o tym pamiętać – bagatelizowanie oświetlenia to nadal jeden z najczęściej popełnianych błędów aranżacyjnych. Jakie powinno być oświetlenie do salonu? Przede wszystkim zróżnicowane, najlepiej również ulokowane na kilku różnych poziomach. Jedna lampa wisząca w centralnym punkcie sufitu? Nawet o tym nie myśl – to stanowczo zbyt mało, aby doświetlić całe pomieszczenie we właściwy sposób. Jeśli zależy ci na tym, aby twoja strefa wypoczynkowa sprzyjała relaksowi i wyciszeniu, warto sięgnąć po lampę stołową i/lub podłogową. Najlepiej sprawdzą się ustawione przy jednym z końców sofy lub narożnika. I tutaj kolejny powód, dla którego warto zdecydować się również na stolik pomocniczy – to świetne miejsce do ustawienia lampy stołowej.

Dodatki i dekoracje do salonu, z których nie warto rezygnować

Wygodne meble i zróżnicowane oświetlenie już wybrane? Świetnie, pora zająć się dodatkami – to właśnie one w głównej mierze przesądzą o tym, czy twoja strefa wypoczynkowa już od pierwszego wejrzenia zachwycać będzie przytulnością. Poduszki dekoracyjne na sofie? Jak najbardziej, ale uważaj, aby nie przesadzić z ich ilością, w przeciwnym wypadku trudno będzie ci usiąść na sofie, a co dopiero wygodnie wyłożyć się w pozycji półleżącej. Pozornie niedbale przerzucony przez oparcie sofy pled? Dobry pomysł – to nie tylko przytulna dekoracja, ale i przydatny dodatek, gdy najdzie cię ochota na popołudniową drzemkę. Świece zapachowe na stoliku kawowym lub pomocniczym? Na pewno nie zaszkodzą – pamiętaj, że przytulność skrywa się również w pięknych zapachach.