czemu-mezczyzni-nie-chca-badac-prostaty

Mężczyźni nie lubią być chorzy – chcą być przecież oparciem dla swojej rodziny. Często lekceważą pierwsze objawy choroby i zaniedbują profilaktyczne badania. To duży błąd! Andropauza to najwyższy czas, by poważnie pomyśleć o swoim zdrowiu.

Badanie przezodbytnicze

Najprostszym badaniem, jakie przeprowadza lekarz, to badanie per rectum, czyli przezodbytnicze. Polega na wsunięciu palca i sprawdzeniu stanu i wielkości prostaty. Dla wielu panów jest to silna bariera przed badaniem. Wiąże się z głęboko ukrytą awersją o podłożu seksualnym. Męskie rozumowanie często przebiega w taki sposób, że lekarz, który wybrał taką brudną specjalizację, nie jest godny zaufania.

Jeszcze gorzej, jeśli lekarzem jest kobieta. O ile panie nie mają problemów przed pójściem do ginekologa-mężczyzny, tak panowie niechętnie okazują swoje słabości kobietom. Dlatego w większości przypadków lekarz może ograniczyć się do przeprowadzenia testu I-PSS oraz oceny jakości życia QOL czy badanie moczu.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule Podstawowe badania przy diagnozowaniu rozrostu prostaty.

Dieta przy rozroście gruczołu krokowego

Badania jednoznacznie wskazują, że osoby z niskim poziomem cholesterolu w mniejszym stopniu cierpią na problemy związane z rozrostem prostaty. Dla panów oznacza to rezygnację z wielu ulubionych potraw, a także piwa.

Joanna Pastuszka-Roczek