Internet zmienił nasze życie na lepsze, dzięki niemu możemy zaoszczędzić sporo czasu, robiąc zakupy w sieci i robiąc przelewy elektroniczne w swoim banku. Niestety, każda nowa technologia posiada pewne wady, z których istnienia warto zdawać sobie sprawę. Gdy korzystamy z internetu, na ogół siedzimy w wygodnym fotelu w swoim salonie. Nic dziwnego, że czujemy się bezpiecznie. Tymczasem hakerzy i cyberprzestępcy nie próżnują, szukają coraz doskonalszych metod, aby włamać się na nasze konto bankowe, skrzynkę mailową itp. Jak zabezpieczyć swoje interesy w sieci? Czy wiesz, jak często należy zmieniać hasło do konta bankowego.
Bankowość elektroniczna – zalety
Coraz więcej Polaków korzysta z bankowości elektronicznej, bardzo polubiliśmy tę formę płatności. Wystarczy zalogować się na swoje konto, wpisać dane spółdzielni mieszkaniowej, operatora sieci komórkowej i voila, rachunki są zapłacone. Jaka to przyjemna perspektywa dla osób, które pamiętają długie kolejki na poczcie i wysokie opłaty manipulacyjne za przelewy. Bankowość elektroniczna może być dla nas dużym ułatwieniem, dzięki niej możemy bez wychodzenia z domu kupić bilet na pociąg, doładować komórkę na kartę, zamówić najnowszą powieść ulubionego autora. Klucz do sukcesu tkwi w zachowaniu zdrowego rozsądku.
Zdrapka z kodami uwierzytelniającymi najbezpieczniejszym rozwiązaniem
Konto bankowe online ma coraz więcej Polaków, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z zalet i wad poszczególnych systemów uwierzytelniających. Niektóre banki oferują swoim klientom specjalne zdrapki, które zawierają kody potwierdzające transakcję. Po uzupełnieniu danych niezbędnych do wykonania przelewu pojawia się komunikat z prośbą o podanie kodu uwierzytelniającego. To rozwiązanie może nie należy do najbardziej praktycznych, zdrapka ma tylko 50 kodów, trzeba ją zawsze mieć przy sobie, żeby wykonać przelew, ale jest najbardziej bezpieczne.
Kody SMS przy przelewach elektronicznych
Wielu Polaków korzysta z kodów SMS, biorąc pod uwagę, że jednocześnie gros ludzi używa smartfonów, stwarza to dogodną sytuację dla hakerów. Jeśli cyberprzestępca włamie się na nasz aparat, a wcale o to nietrudno, biorąc pod uwagę, że ponad połowa z nas w ogóle nie ma oprogramowania antywirusowego na smartfonie, będzie miał dostęp do kodu. Na dodatek hakerzy wiedzą, jak włamać się do sieci domowej np. WiFi, a dostęp do niej daje kontrolę nad wszystkimi urządzeniami elektronicznymi podłączonymi do internetu. Dla hakera zatem kod SMS to nie przeszkoda. Ma on jednak sporą przewagę nad zdrapkami. Telefon na ogół mamy przy sobie i możemy wykonać przelew, siedząc za biurkiem w pracy. Nie musimy przejmować się limitowaną ilością kodów. Jednak coś za coś. Wygoda w zamian za bezpieczeństwo.
Jak często należy zmieniać hasło do konta bankowego?
Nawet najlepsze programy antywirusowe nie na wiele się zdadzą, jeśli nie będziemy regularnie zmieniać hasła do konta bankowego. Niestety, co pewien czas systemy bankowe zaliczają awarię i dochodzi do wycieku danych niezbędnych do logowania. Jak często należy zmieniać hasło do konta bankowego? Najlepiej robić to raz w miesiącu. Im częściej aktualizujemy hasło, tym mniejsze ryzyko włamania osoby niepowołanej. Hasło do konta bankowego powinno być trudne dla przestępcy, ale proste dla nas. Najlepiej nigdzie do nie zapisywać, a przynajmniej nie robić tego w jawny sposób. Jeśli boisz się, że zapomnisz hasła do konta bankowego, zapisz je sobie w notesie pod hasłem urodziny Martyny.
Jak ułożyć hasło do konta bankowego?
Jak ułożyć mocne hasło, które pozostanie w naszej głowie? Najlepiej odnieść się do jakiegoś ważnego wydarzenia z naszego życia. Np. wesela córki. Można wówczas wymyślić hasło AmeliaiDarek10072010. Gdzie Amelia i Darek to imiona młodej pary, a ciąg cyfr to data ślubu.
Aktualizacja programu antywirusowego
Nie wystarczy co miesiąc zmieniać hasła do konta bankowego, należy pamiętać także o regularnej aktualizacji oprogramowania antywirusowego. Korzystaj tylko z legalnych programów, które zbierają przychylne recenzje fachowców. Aktualizacja antywirusa bywa uciążliwa, ale jest konieczna, rezygnując z niej, wyświadczamy przysługę hakerom. Nie chcemy przecież zostawiać otwartej furtki do naszego konta bankowego cyberprzestępcom.
Irmina Cieślik