czesto-spotykane-infekcje-intymne-chlamydioza

Kobiety są szczególnie narażone na infekcje intymne, choć te nie omijają także mężczyzn. Jedną z często spotykanych jest chlamydioza.

Zakażenie chlamydią

Chlamydia to bakteria, atakująca szyjkę macicy kobiety. Często rozprzestrzenia się na cewkę moczową, jajowody czy jajniki. Może prowadzić do nawracających infekcji pęcherza, miednicy oraz ciąż pozamacicznych. Chlamydią możemy także zainfekować gardło poprzez uprawianie seksu oralnego. Zakażenie tą bakterią może prowadzić do niepłodności. Najwięcej przypadków zarażenia chlamydią notuje się co roku w Stanach Zjednoczonych. Szczególnie narażone są nastolatki oraz młode kobiety. Przypadkowi partnerzy seksualni i brak zabezpieczeń podczas seksualnych kontaktów prowadzą do rozwoju różnych infekcji intymnych, także chlamydiozy.

Chlamydioza

Chlamydioza jest chorobą płciową, wywoływaną przez chlamydię. Infekcja, w dużej ilości przypadków występuje bezobjawowo. Do najbardziej charakterystycznych objawów chlamydiozy zalicza się ból oraz pieczenie przy oddawaniu moczu, krwawienie z pochwy, ból w podbrzuszu, w trakcie stosunku, a nawet gorączkę czy opuchliznę szyjki macicy. Bakteria atakuje nie tylko kobiety. Mężczyźni również są narażeni na jej szkodliwe działanie, które powoduje bezpłodność. Rozwinięta, może prowadzić do Zespołu Reitera, który w wielu przypadkach kończy się kalectwem. Chorobą można zarazić się poprzez stosunki płciowe. Diagnozy dokonuje się dzięki badaniu próbki moczu lub tkanki z narządów płciowych.

Leczenie chlamydiozy

Chorobę należy leczyć. W tym celu, zwykle stosuje się antybiotyki. Bardzo ważną kwestią jest to, aby obydwoje partnerów poddało się leczeniu. Nieleczona infekcja może atakować nas w nieskończoność, dlatego nie należy bagatelizować niepokojących objawów. Bakterię można wyleczyć ale istnieje ryzyko ponownego zarażenia. Aby uchronić się przed nieprzyjemnymi skutkami chlamydiozy, najlepiej współżyć, zabezpieczając się zawsze prezerwatywami i unikając przygodnych kontaktów seksualnych.

Chlamydioza może spowodować bezpłodność, zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Infekcje intymne bywają bolesne, dlatego tak ważna jest ochrona wrażliwych miejsc. Odpowiednie działania zapobiegawcze uchronią nas przed zarażaniem bakterią. Pamiętajmy więc o bezpiecznym seksie i swoim zdrowiu.

Katarzyna Antos