Sen zapisał się w naszej świadomości jako najlepsze lekarstwo. Naukowcy bardzo często podkreślają, jak kluczową rolę odgrywa on w procesach uczenia, zapamiętywania i rozwoju odporności. Czy długi sen jest szkodliwy dla zdrowia?
Świat obiegła właśnie sensacyjna wiadomość. Z najnowszych badań naukowych wynika, że przeznaczanie na sen 9 godzin z 24, z których składa się doba, może doprowadzić do przedwczesnej śmierci. Gdy śpimy dłużej niż 8 godzin dziennie ryzyko, iż odejdziemy z tego świata przedwcześnie, wzrasta aż czterokrotnie!
Czy długi sen jest szkodliwy?
Naukowcy udowodnili, że spanie dziewięć godzin na dobę i więcej może mieć tragiczne konsekwencje, zwłaszcza gdy nasza aktywność fizyczna jest mocno ograniczona, a my nie potrafimy oprzeć się takim używkom jak tytoń czy alkohol. Badania, które doprowadziły do tak sensacyjnych wniosków, przeprowadzono na Uniwersytecie w Sydney. Na uwagę zasługuje fakt, iż był to pierwszy tego typu eksperyment, w którym określano korelację między siedzącym trybem życia i nadmiernym snem a prognozowaną długością życia. Badacze z Australii podkreślają zgodnie, że zbyt długi sen należy analizować łącznie z pozostałymi czynnikami mogącymi skrócić nasze życie, czyli siedzącym trybem życia i złymi nawykami żywieniowymi.
Naukowcy z Sydney dokonali sensacyjnego odkrycia?
Jak się okazuje nie tylko zbyt długi sen, ale też zbyt krótki może przyczynić się do naszej przedwczesnej śmierci. Aby zrozumieć odkrycie naukowców, warto odnieść się do prostych przykładów. Osoby, które mało śpią, na ogół sporo pracują i prowadzą stresujący tryb życia, co w połączeniu tworzy mieszankę wybuchową sprzyjającą zawałowi serca. Natomiast nadmierny sen, w połączeniu z paleniem tytoniu i znikomą aktywnością fizyczną sprzyja powstawaniu zakrzepów. Jeśli spojrzymy na problem, rozkładając go na czynniki pierwsze, może się okazać, że spanie w weekend do południa wcale nie jest takie groźne, jak mogłoby wynikać z badań australijskich naukowców. Czynników ryzyka nie należy rozpatrywać osobno, tylko podchodząc do problemu holistycznie tak, jak czynią to badacze z Sydney. Nie stanie się nic złego, jeśli dłużej pośpimy, a potem pójdziemy na spacer i zjemy zdrowe kanapki z pieczywa pełnoziarnistego i sałaty. W gruncie rzeczy badacze z Sydney nie odkryli nic sensacyjnego, tylko zwrócili uwagę na niefortunny splot okoliczności, który w przyszłości może przyczynić się do naszej przedwczesnej śmierci. Podobnie jak w każdej sprawie i tutaj warto zachować umiar oraz zdrowy rozsądek.
Irmina Cieślik