czy-hormonalna-terapia-zastepcza-jest-bezpieczna

Czy hormonalna terapia zastępcza jest bezpieczna? To pytanie zadaje wiele kobiet. Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Hormonalna terapia zastępcza – ratunek dla kobiet

Hormonalna terapia zastępcza jest rozwiązaniem dla wielu kobiet. Okres menopauzy jest trudny, przez objawy, które często doskwierają kobietom. Uderzenia gorąca, nadmierna potliwość czy zmiany nastrojów to tylko niektóre z nich. Zachodzące zmiany mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Z pomocą przychodzi taka metoda jak hormonalna terapia zastępcza. Niedobór hormonów można uzupełnić farmakologicznie.

Czy hormonalna terapia zastępcza jest bezpieczna?

Tak, hormonalna terapia zastępcza jest bezpieczna, jeśli jest odpowiednio stosowana. Każdy organizm reaguje inaczej i wymaga ściśle dopasowanej dawki leku. Podobnie jest w przypadku hormonów. Zbyt duża ilość, może źle wpłynąć na pracę organizmu kobiety. Ilość hormonów musi być właściwie dostosowana. Hormonalna terapia zastępcza jest bardzo skuteczna, ale nie może być także zbyt długo stosowana. Trzymanie się zaleceń lekarza pozwala, na zachowanie bezpieczeństwa przy tego typu metodzie, niwelowania objawów menopauzy.Takie leczenie zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej, osteoporozy czy cukrzycy. Takie argumenty przeważają za korzystnym wpływem hormonów u kobiet. HTZ może okazać się niebezpieczna u kobiet po 70. roku życia. Lekarze zawsze informują o wszelkich przeciwwskazaniach i możliwym ryzyku. Popularność metody świadczy jednak o tym, że panie obdarzają taką terapię dużym zaufaniem, ciesząc się z jej skutecznych efektów.

Rodzaje terapii

Hormonalna terapia zastępcza ma różne oblicza, co umożliwia kobietom wybór. W zależności od naszych preferencji i wygody możemy spróbować zastrzyków, środków doustnych czy plastrów hormonalnych. Wszystkie formy są skuteczne i pozwalają zniwelować te same objawy menopauzy. Współczesna medycyna idzie z duchem czasu, umożliwiając kobietom komfortowe życie dzięki różnym rodzajom hormonalnej terapii zastępczej.

Odpowiednio stosowana hormonalna terapia zastępcza jest bezpieczna dla zdrowia naszego organizmu. Właściwa forma oraz ustalone przez lekarza, dokładne dawkowanie pozwoli na lepsze życie, bez uciążliwych objawów menopauzy.

Katarzyna Antos