Wiele kobiet w czasie menopauzy zaczyna przybierać na wadze. Jedną z przyczyn zmian masy ciała jest rozregulowana gospodarka hormonalna. Jak na wagę wpływa przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej?
Jak menopauza wpływa na zmiany wagi?
W czasie starzenia się dochodzi do szeregu zmian w organizmie. Metabolizm ulega spowolnieniu, zwiększa się apetyt, w organizmie zaczyna przybywać tkanki tłuszczowej – zwłaszcza w okolicy pasa. Jest to spowodowane spadkiem poziomu żeńskich hormonów, które są odpowiedzialne za bardzo wiele czynności w organizmie kobiety. Przybieranie na wadze w okresie menopauzy dotyka większości kobiet. Niestety, ten rodzaj tycia, uwarunkowany hormonalnie, nie da się ograniczyć jedynie za pomocą diety.
Czy przyjmowanie hormonów powoduje tycie?
Wiele kobiet boi się, że przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej spowoduje jeszcze większy przyrost masy. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie – rozpoczęcie terapii hormonalnej może korzystnie wpłynąć na zahamowanie dalszego tycia, a nawet na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Badania pokazują, że uzupełnienie brakujących hormonów pozytywnie wpływa na gospodarkę tłuszczową organizmu. Większość kobiet stosujących HTZ przestaje tyć lub zaczyna tracić nadprogramowe kilogramy.
M. Witczak