czy-mozna-stosowac-htz-u-kobiet-cierpiacych-na-cukrzyce

Jeszcze do niedawna uważano cukrzycę za jedno z przeciwwskazań do hormonalnej terapii zastępczej. Z czasem jednak pogląd ten uległ weryfikacji. Dzisiaj uważa się nawet, że kobiety z cukrzycą mogą więcej zyskać przy stosowaniu HTZ niż panie zdrowe.

Hormonalna terapia zastępcza jest wskazana nie tylko przy zmniejszaniu dolegliwości właściwych dla menopauzy (o silnym nasileniu), ale też przy minimalizowaniu zagrożenia osteoporozą oraz chorobami układu krwionośnego. A trzeba wspomnieć, że kobiety z cukrzycą są na takie choroby narażone dużo bardziej.

HTZ a cukrzyca

Niestety, działanie HTZ przy cukrzycy nie jest udokumentowane wyczerpującymi badaniami – weryfikacja zdobytych danych wciąż trwa, dlatego trudno jest formułować uogólnienia.
Hormonalna terapia zastępcza może korzystnie wpływać na metabolizm glukozy w organizmie. U zdrowych kobiet – zmniejszać ryzyko cukrzycy typu 2, a u chorych na cukrzycę – wyrównywać metabolizm glukozy.

Oczywiście – wiele zależy od stosowanej dawki oraz sposobu podania. Zaleca się stosowanie niskich dawek estrogenów (które oprócz tego mogą redukować poziom złego cholesterolu w organizmie).

Jeżeli HTZ ma być stosowana przy cukrzycy warto pamiętać o pewnych zasadach „optymalizujących”: korzystniej jest mianowicie stosować terapię przezskórną (np. w plastrach) oraz z użyciem gestagenów o działaniu zbliżonym do naturalnego progesteronu.

Oprócz tego konieczne jest monitorowanie procesu leczenia, jeszcze uważniejsze, niż u kobiet zdrowych, wykonywanie badań kontrolnych oraz profilaktycznych, a także regularne konsultacje z lekarzem specjalistą.

Redakcja