czy-nowy-lek-zrewolucjonizuje-leczenie-cukrzycy

Choć jakość życia diabetyków w ostatnich latach uległa wyraźnej poprawie, osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę, muszą nieustannie kontrolować poziom glukozy we krwi. Monitorowanie stężenia cukru bywa problematyczne, dlatego naukowcy postanowili opracować „inteligentną” insulinę.

Dzięki postępowi, jaki dokonał się w medycynie, osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę, mogą normalnie funkcjonować. W związku z tym, iż organizm diabetyków nie wytwarza dostatecznej ilości insuliny, hormonu produkowanego przez trzustkę odpowiedzialnego za gospodarkę węglowodanową, substancję tę podaje się w postaci zastrzyków. Najwięcej problemów przysparza jednak dobranie odpowiedniego stężenia insuliny. Jeśli wstrzykniemy niedostateczną ilość hormonu, glukoza będzie utrzymywała się we krwi na wysokim poziomie. Z kolei podając zbyt dużą dawkę, ryzykujemy hipoglikemię, czyli stan, w którym obserwuje się gwałtowny spadek stężenia cukru we krwi. Niedocukrzenie może doprowadzić do utraty przytomności, a nawet do śmierci. Aby uniknąć hipoglikemii należy regularnie monitorować stężenia cukru we krwi, co bywa uciążliwe dla pacjentów.

Zalety zmodyfikowanej insuliny – leczenie cukrzycy

Ze względu na niedogodności, które towarzyszą stosowaniu tradycyjnej insuliny, naukowcy postanowili opracować lek, którego działanie byłoby uzależnione od aktualnego stężenia glukozy we krwi. W sytuacji, gdy cukier utrzymywałby się na wysokim poziomie, innowacyjny medykament, będący pochodną insuliną, przystępowałby do działania. W pozostałych przypadkach krążyłby we krwi w postaci nieaktywnej. Ponadto innowacyjny lek stanowiłby duże udogodnienie dla pacjentów, ponieważ krążyłby we krwi przez kilkanaście godzin.

Wstępne wyniki badań są obiecujące, naukowcy dołączyli do insuliny długi łańcuch tłuszczowy, który nie rozpuszcza się w wodzie. W rezultacie uzyskali cząsteczkę, która może dłużej krążyć w krwiobiegu. Z kolei dołączona do insuliny grupa chemiczna określana mianem PABA, pozwala insulinie łączyć się z cząsteczką glukozy. Cukier przyczynia się do aktywacji pochodnej insuliny.

Nowy lek na razie nie trafi do sprzedaży, zanim to nastąpi musi przejść pomyślnie szereg testów. Jeśli jednak jego skuteczność i bezpieczeństwo stosowania zostaną potwierdzone, jakość życia diabetyków ponownie wzrośnie.

Adrianna