Zawdzięczamy im długowieczność, piękny wygląd pomimo upływu lat, szybki metabolizm. Cieszymy się, gdy mamy dobre geny. Problem pojawia się gdy dziedziczymy nie tylko pożądane cechy naszych przodków. Rak w rodzinie rozbudza lęk. I słusznie.
- Późne urodzenie pierwszego dziecka (po 35 roku życia) lub jego brak
- Krótkie karmienie piersią (Karmienie piersią jest jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod ochrony przed zachorowaniem na raka sutka)
- Wcześniejsze leczenie z powodu raka piersi
- Leczenie z powodu innych schorzeń piersi
- Długoletnie przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych (ponad 8 lat)
Nie jesteś skazana na raka
Jeżeli twoja mama lub też jej krewne cierpiały na raka piersi, nie zwlekaj z badaniami genetycznymi! Czas to zdrowie. Ryzyko nowotworu znacznie wzrasta, jeżeli w rodzinie w pierwszym stopniu pokrewieństwa wystąpiła choroba. Profilaktyka i wczesna diagnoza to szansa na całkowite wyleczenie.
Pani dziedzicznie obciążona nowotworem, nie może zapominać o regularnych badaniach : samobadaniu piersi, mammografii, USG oraz rezonansie magnetycznym piersi. Rezonans powinna robić co roku (zamiennie z mammografią lub USG), ponieważ prawdopodobieństwo wykrycia ta metoda wczesnego nowotworu u nosicielek zmutowanego BRCA1 wynosi aż 90%, natomiast w przypadku mammografii 20%.
Zuzanna Górka