Wiele osób żyjących w związkach przy różnych sytuacjach zadaje sobie pytanie – czy to normalne? Zastanawiamy się nad tym, jak inne pary rozwiązują konflikty, odnajdują namiętność po latach i czy równie często jak my uprawiają seks. Chrisanna Northrup, Pepper Schwartz i James White postanowili zbadać te kwestie. Przeprowadzili szeroko zakrojone badania. Do udziału w nich zaprosili ludzi z różnych zakątków świata, którzy różnią się wiekiem i stażem związku. Efektem ich pracy jest książka Czy to normalne? Seks, związki i statystyka.
Kim jesteśmy dla siebie w związku?
Każdy związek miewa lepsze i gorsze chwile. Jedne pary potrafią rozwiązywać problemy, drugie zamiatają je pod dywan, a jeszcze inne kruszą o nie kopie. Jak ustalili autorzy książki Czy to normalne? Seks, związki i statystyka, możemy być dla siebie najlepszymi przyjacielami, namiętnymi kochankami, zaciekłymi wrogami lub kompanami. Z przeprowadzonych badań wynika, iż swoją drugą połówkę jako namiętnego kochanka postrzegają głównie mieszkańcy Hiszpanii, Włoch oraz Ameryki Łacińskiej. Wielu Europejczyków widzi w partnerze przyjaciela, co sprzyja budowaniu bliskości, ale też utracie namiętności.
Poszukiwanie bratniej duszy
Jeśli chodzi o postrzeganie miłości, to większość ludzi poszukuje swojej bratniej duszy. Uczucie to traktuje w niezwykle uduchowiony sposób. Jedni uważają, że istnieje tylko jedna bratnia dusza, drudzy, że jest ich kilka, trzeba tylko trafić na właściwą osobę. Co ciekawe, swojej bratniej duszy najczęściej poszukują osoby wierzące. Nie ma tutaj znaczenia samo wyznanie. Katolicy, prawosławni, protestanci, muzułmanie, żydzi, hinduiści i buddyści – wszyscy oni wierzą w istnienie bratniej duszy. Ateiści częściej kwestionują to podejście.
Czy wraz ze stażem związku musi wygasać namiętność?
Wraz ze stażem związku spada namiętność. Przyzwyczailiśmy się, że większość psychologów zachęca do wprowadzenia pewnych urozmaiceń do sypialni i życia codziennego, aby podtrzymać gasnący ogień. Książka Czy to normalne? Seks, związki i statystyka pokazuje jednak, że nie wszystkie pary z długim stażem skarżą się na spadek pożądania. Co ciekawe, osoby, które zakochały się w sobie od pierwszego wrażenia, są dużo bardziej odporne na osłabienie namiętności niż ludzie, których miłość rodziła się powoli. Prawdopodobnie w grę wchodzą tutaj mechanizmy biochemiczne. Gdy zakochujemy się od pierwszego wejrzenia, zazwyczaj znamy tylko wygląd partnera, ewentualnie jego zapach. W rezultacie dysponujemy ograniczoną liczbą danych. Niemniej wystarczają nam one, aby uznać, że z tym człowiekiem chcemy się bliżej poznać i stworzyć związek.
Czy przeciwieństwa się przyciągają?
Czy podobieństwa między partnerami stanowią o sile ich związku, a może o słabości? Psycholodzy mają odmienne zdanie na ten temat. Jedni twierdzą, że bez podobieństwa nie da się stworzyć szczęśliwego związku. Drudzy, że to właśnie różnice nas do siebie przyciągają i tworzą atmosferę pożądania. Jak pokazują badania opisane w książce Czy to normalne? Seks, związki i statystyka, kluczową rolę odgrywają podobne poglądy co do elementarnych wartości w naszym życiu. Jeśli zbyt bardzo się między sobą różnimy, to nasz związek się rozpadnie. Jednak zróżnicowane poglądy polityczne nie mają już takiego wpływu na trwałość relacji. Możemy bowiem unikać kontrowersyjnych tematów i skupić się na tym, co nas łączy.
Czy to normalne? Seks, związki i statystyka udziela odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Nic dziwnego, że praca Chrisanna Northrup, Pepper Schwartz i James White stała się bestsellerem The New York Timesa.