Coraz więcej kobiet zadaje sobie pytanie: „Jestem ciągle zmęczona, nie potrafię odpocząć – czy to coś poważnego”? Praca, dzieci, dom, stres, kłopoty ze snem i nieodpowiednia dieta mają ogromny wpływ na nasz organizm. Ale czy za nieustającym przemęczeniem kryje się coś jeszcze?
Zmęczenie a menopauza
Istnieje szereg chorób, których objawem jest narastające zmęczenie, senność, brak aktywności oraz kłopoty z koncentracją. Aby pozbyć się tych uporczywych dolegliwości konieczne jest dokładne rozpoznanie schorzenia i jak najszybsze leczenie. Najczęstszymi chorobami, dopadającymi kobiety w różnym wieku, są:
- Depresja
- Cukrzyca
- Anemia
- Choroby tarczycy
- Niewydolność nerek
- Zapalenie wątroby
- Fibromialgia (choroba mięśni)
- Bezsenność
Oprócz tego warto zwrócić większą uwagę na wszystkie przyjmowane leki. Niektóre z nich mogą wywoływać skutki uboczne w postaci zmęczenia i obniżenia aktywności życiowej. Po ich odstawieniu wszystko powinno wrócić do normy.
Zespół Przewlekłego Zmęczenia
Jeśli lekarz wykluczy wszystkie inne choroby, a zmęczenie trwa dłużej niż pół roku i nie ustępuje mimo dłuższego odpoczynku (np. urlopu) może to świadczyć o Zespole Przewlekłego Zmęczenia. ZPZ to nowa choroba cywilizacyjna dotykająca bardzo często kobiety w różnym wieku.
M. Witczak