czy-usuwac-znamiona

Wiele osób ma na swojej skórze znamiona, które czasami im przeszkadzają albo są ciągle podrażniane. Na temat znamion słyszy się różne opinie. Niektórzy twierdzą, że znamiona należy zawsze usuwać. Inni z kolei są przeciwnego zdania – że usuwanie znamion bez żadnego medycznego powodu przynosi więcej szkody niż pożytku.

Kiedy usuwać znamiona?

Jeśli znamię pojawiło się w ciągu życia, to o samym usunięciu i terminie usunięcia decyduje lekarz.

Gdy znamię istnieje od urodzenia, to najlepszy moment na jego usunięcie to wczesne dzieciństwo (na pewno przed okresem dojrzewania). Rany po zabiegu usunięcia najlepiej i najszybciej goją się wtedy, kiedy słońce nie przygrzewa zbyt mocno.

Znamiona można także usuwać i w późniejszym wieku, należy jednak mieć na uwadze to, że wraz z wiekiem słabnie cały system immunologiczny skóry. Wtedy też rośnie ryzyko przemiany zwykłego znamiona w czerniaka. Oczywiście, nie trzeba usuwać znamion, jeśli nie zmieniają się i nie są podejrzane.

Przeciwwskazaniem do usuwania znamion jest ciąża i czas karmienia piersią.

Jeśli znamię zmienia się, przekształca, rośnie czy zmienia kolor – nie wolno odwlekać wizyty u lekarza. Ale sprawdzenie znamiona, które nie zmienia się, także nie zaszkodzi.

Sabina Sosnowska