czym-jest-mobbing

Mobbing – to słowo dość często pada ostatnimi czasy w kontekście życia zawodowego. Co oznacza? Kim jest typowy prześladowca i w jaki sposób działa? Czy kobiety również mobbują?

Mobbing to prześladowanie przez przełożonego, podwładnego lub kolegę z pracy. Jest to rodzaj psychicznej przemocy polegający na dręczeniu, zastraszaniu, obrażaniu słownym oraz ogólnym utrudnianiu wykonywanych obowiązków i funkcjonowania w firmie.

Profil prześladowcy

Mobbują zazwyczaj ludzie sfrustrowani, o niskim poczuciu własnej wartości lub o wysokiej, ale niestabilnej samoocenie. Prześladowcy zazwyczaj sami wcześniej (nawet w dzieciństwie) doświadczyli przemocy psychicznej lub fizycznej. Zastraszanie wydaje się im więc jedyną formą obrony, by samemu nie stać się ofiarą. Co zaskakujące, choć kobiety kojarzone są z łagodnością, to one stanowią aż 52% mobberów.

Profil ofiary

Ofiarą mobbingu może być zarówno pracownik, jak i przełożony. Choć pojęcie ofiary może kojarzyć się z nieporadnością, zwykle są to osoby, które w jakimś sensie wybijają się ponad przeciętną, a powodem mobbing w tej sytuacji jest zwyczajna zazdrość oraz niedopuszczenie rywala np. do pretendowania na wyższe stanowisko.

Ten rodzaj prześladowania to nie tylko obciążenie psychiczne. Jeśli sytuacja trwa dłużej niż kilka miesięcy, mogą pojawić się zaburzenia immunologiczne czy alergie. Zwiększone jest też ryzyko pojawienia się zmian nowotworowych. Ofiary mobbingu częściej niż inni pracownicy skarżą się na bóle głowy, serca, zapadają na nerwice, choroby układu krążenia oraz inne dolegliwości.

Mobbing w świecie kobiet

Aż 40% pozwów o mobbing składanych w sądach pracy dotyczy nękania kobiet przez kobiety. Typowa prześladowczyni to kobieta w wieku 40-50 lat, która karierę przedłożyła ponad życie osobiste lub której sytuacja prywatna jest przewlekle trudna (nałogi dzieci, przemoc w rodzinie, problemy w małżeństwie).

A. Złotkowska