Narkolepsja jest poważną chorobą. Osoby, które zmagają się z tą przypadłością, nie potrafią normalnie funkcjonować. Jak manifestuje się to schorzenie i co przyczynia się do jego wystąpienia?
Mianem narkolepsji określamy zespół chorobowy, który objawia się:
- nadmierną sennością w ciągu dnia
- napadami snu
- katapleksją
- porażeniem przysennym
- omamami hipnagogicznymi
- omamami hipnopompicznymi.
Katapleksja
W przypadku katapleksji mamy do czynienia z zaburzeniem neurologicznym, które wiąże się z nagłą utratą napięcia mięśniowego. Człowiek, u którego dochodzi do opisanej nieprawidłowości, osuwa się na ziemię. Katapleksja często przyjmuje postać niespodziewanego ataku snu. Osoba, która znajduje się w objęciach Morfeusza, wypuszcza przedmioty, które trzymała w ręce. Katapleksja nie zawsze świadczy o narkolepsji. To zaburzenie neurologiczne czasem pojawia się u ludzi, którzy zmagają się z silnymi emocjami np. strachem.
Porażenie przysenne
Mianem porażenia przysennego określamy stan, z którym mamy do czynienia podczas snu, objawiający się porażeniem mięśni przy zachowaniu pełnej świadomości. Ludzie, dotknięci paraliżem, cierpią z powodu niemocy, która ich ogarnia. Chory, który zmaga się z porażeniem przysennym, nie potrafi mówić, ruszać ręką ani otworzyć oczu. Osoby, u których obserwuje się paraliż, często skarżą się na nieprzyjemne dolegliwości takie jak dudnienie w uszach, wykręcanie ciała i przygniecie kończyn.
Pacjenci, u których występuje porażenie przysenne, odczuwają strach i doświadczają halucynacji. Jeśli paraliż pojawia się regularnie, prawdopodobnie mamy do czynienia z narkolepsją. W przypadku incydentu nie mamy powodów do obaw. Szacuje się, iż co drugi człowiek przynajmniej raz w życiu miał do czynienia z porażeniem przysennym.
Irmina