Przemoc psychiczna to zjawisko, z którym spotykamy się w różnych relacjach. Negging to pozorny komplement, który ma wprawić cię w stan dyskomfortu poprzez wysłanie negatywnej informacji zwrotnej. Taką formę manipulacji naszym nastrojem może stosować mężczyzna, z którym randkujemy lub dobra koleżanka, której ufamy.
Spis treści:
- Czym jest negging?
- Przykłady neggingu
- Kto stosuje negging?
- Jak reagować na negging?
- Osoba, która próbuje wmówić nam kompleksy, sama się z nimi zmaga
- Manipulacja oparta na negatywnej informacji zwrotnej – pomyśl o sobie, nie o manipulatorze!
Czym jest negging?
Pod pojęciem negging kryje się technika manipulacji, która polega na negatywnej informacji zwrotnej. Ktoś taki teoretycznie mówi nam komplement, ale próbuje nam przy okazji wbić szpilę. Z tego też powodu, choć nie zawsze potrafimy to jasno zdiagnozować, czujemy dyskomfort zamiast radości. Nasza podświadomość dostrzega bowiem w tym niby-komplemencie przytyk, który ma nas zranić.
Przykłady neggingu
Aby lepiej zrozumieć, czym jest negging, posłużymy się kilkoma przykładami zaczerpniętymi z życia. Bardzo często stosują go mężczyźni, z którymi randkujemy. Z jednej strony niby mówią nam komplement, ale w taki sposób, aby nas zranić, a samemu poczuć się lepiej. Facet, który stosuje negging, może zacząć od pozornego komplementu – czy zawsze nosisz sukienki? Ty odpowiadasz na to pytanie słowami: bardzo je lubię. Na co on odpowiada, że ma słabość do kobiet w obcisłych spodniach. Niby zaczęło się miło, ale on chciał ci dociąć, aby nakarmić swoje wątłe ego. Także koleżanka może stosować negging. Jeśli idziecie razem do galerii handlowej, ona wskazuje manekina ubranego w sukienkę i mówi do ciebie – świetnie byś w niej wyglądała, ja, niestety, nie mogę jej nosić, bo mam z natury krągłe pośladki. Teoretycznie nie zaatakowała cię wprost, ale w umiejętny sposób zasugerowała, że brakuje ci kobiecej sylwetki.
Kto stosuje negging?
Nietrudno się domyślić, że negging stosują osoby, które same borykają się z niską samooceną. Człowiek o wysokim poczuciu własnej wartości nie musi nikogo deprecjonować, aby samemu poczuć się lepiej. Technika manipulacji oparta na negatywnej informacji zwrotnej ma zapewnić osobie zakompleksionej poczucie wyższości. Ona przez chwilę może poczuć się od ciebie lepsza. Jednak w rzeczywistości nie załatwia to problemu jej niskiej samooceny. W rezultacie przebywając z taką osobą, musisz liczyć się z tym, że co pewien czas będzie stosowała wobec ciebie negging i karmiła się wyrządzoną tobie przykrością. Na tę technikę manipulacji często decydują się również osoby cierpiące na narcystyczne zaburzenie osobowości, zaburzenie borderline oraz psychopaci.
Jak reagować na negging?
Wiele osób zastanawia się, jak reagować na negging. Psycholodzy są zgodni. Osobie, która stosuje wobec nas technikę manipulacji opartą na negatywnej informacji zwrotnej, należy postawić granicę. Musisz jej powiedzieć, że nie podobają ci się tego typu sugestie i więcej nie życzysz sobie tego typu uwag. W związku z tym, iż tego typu osoby nierzadko są poważnie zaburzone i toksyczne, najlepiej po prostu zerwać kontakt. Naprawdę nie ma sensu rozmawiać i spotykać się z kimś, kto wbija nam szpile po to, aby podreperować własne nadwątlone ego.
Osoba, która próbuje wmówić nam kompleksy, sama się z nimi zmaga
Pamiętaj o tym, że niby-komplementy, których słuchasz, tak naprawdę pokazują kompleksy osoby, która je wypowiada. Ona wcale nie sądzi, aby brakowało nam kobiecej sylwetki czy abyśmy wyglądały mało seksownie w sukienkach. Ten człowiek tak mówi, bo chce, abyśmy w to uwierzyły i poczuły się gorzej. Jeśli dostrzeżemy negging i go odrzucimy, zakompleksiona osoba nie dopnie swego.
Manipulacja oparta na negatywnej informacji zwrotnej – pomyśl o sobie, nie o manipulatorze!
Oczywiście, osobom, które stosują technikę manipulacji opartą na negatywnej informacji zwrotnej, można współczuć z powodu niskiej samooceny i problemów z nią związanych. Nie oznacza to jednak, że powinnyśmy się litować nad takim człowiekiem. On z pełną premedytacją wbija nam szpilę, aby samemu poczuć się lepiej naszym kosztem. Dla własnego zdrowia psychicznego lepiej zerwać kontakt z kimś takim. Szkoda tracić czas na kogoś zaburzonego, kto źle nam życzy.