Mobbing, czyli prześladowanie pracownika przez innego pracownika lub jego przełożonego, jest zjawiskiem dobrze znanym. Polskie prawo przewiduje nawet kary dla osób, które dopuszczają się tego typu praktyk. Czym jest staffing?
Staffing, czyli prześladowanie szefa
Nie tylko pracownicy, ale też ich szef może być prześladowany. Niestety, polskie prawo nie karze za prześladowanie przełożonego. Jest to zjawisko stosunkowo nowe, a ustawodawcy nie zawsze nadążają za tym, co dzieje się w społeczeństwie. Staffing może być równie bolesny jak mobbing, a czasem nawet ma większą moc rażenia. Każda forma prześladowania wpływa negatywnie na naszą psychikę. Łatwiej jednak poradzić sobie z myślą, że nasz kierownik nas nie lubi, niż nieustannie odpierać ataki ze strony całego zespołu. Staffing to o tyle problematyczne zjawisko, że w przypadku mobbingu możemy się komuś poskarżyć, gdy dyrektor jakiegoś działu zgłosi sprawę prezesowi, prawdopodobnie straci stanowisko. Wynika to z faktu, iż od osób na kierowniczych stanowiskach wymaga się umiejętności zarządzania zespołem. Skoro ten nie szanuje swojego przełożonego, to znaczy, że on nie radzi sobie z wprowadzeniem dyscypliny i należy go zwolnić.
Do czego prowadzi staffing?
Staffing podobnie jak mobbing sprawia, że odczuwamy dolegliwości psychosomatyczne takie jak ból brzucha, ból głowy, trudności w zasypianiu etc. Ponadto osoba dotknięta prześladowaniem, czuje się bezsilna, bezwartościowa, boryka się ze spadkiem nastroju, który w dłuższej perspektywie może prowadzić do depresji. Prześladowanie szefa może również zakończyć się fobią społeczną. Ofiara musi bowiem stawić czoła nie jednej wrogiej osobie, ale całej grupie. Bardzo często wyszydzanie w większym gronie daje ogromne poczucie bezkarności, przez co negatywna postawa przybiera na sile.
Dlaczego pracownicy uprawiają staffing?
Nie da się wskazać jednej przyczyny, dlaczego ktoś pada ofiarą staffingu. Zazwyczaj jednak wiąże się to ze zmianą. Jeśli zespół bardzo lubił poprzednią szefową, to nową traktuje jak wroga. Chce w ten sposób wymusić na prezesie jej odejście i powrót swojej ulubionej kierowniczki. Czasem chodzi też o to, że nowy szef wymaga więcej niż poprzedni, a zespół przyzwyczaił się do lenistwa. Problem może też dotyczyć mocy autorytetu. Jeśli do kierowania zespołem zostanie oddelegowana młoda osoba, pracownicy mogą jej nie szanować i podważać jej kompetencje.
Jak zakończyć staffing?
Prześladowanie szefa może zakończyć on sam. Zazwyczaj ma ogromny wpływ na zespół, którym zarządza. Może zadecydować o tym, że ktoś w ogóle nie dostanie premii, ktoś inny może otrzymać naganę, a nawet zwolnienie dyscyplinarne z pracy. Jeśli twoi pracownicy cię prześladują, skorzystaj z atrybutów, które posiadasz. Nie lubisz zwalniać ludzi, ale możesz ich o tym lojalnie uprzedzić. Od dziś rozdysponowuję zadania i sprawdzam efektywność każdej osoby. Kto nie wywiąże się z nich na czas, nie przyłoży do swojej pracy, ten musi się liczyć ze zwolnieniem. Następnie należy egzekwować swoje słowa. Jeśli ktoś w ogóle nie przykłada się do swoich obowiązków, robi ci na złość, to zwolnij go z pracy. Nie musisz przejmować się jego sytuacją rodzinną. To jego wina, że postępował niewłaściwie, ty ostrzegałaś.