czym-sa-kosmetyki-naturalne-i-organiczne

Wraz z wiosną nastąpił w prasie i internecie wysyp artykułów o zielonych kosmetykach. Trochę jest w nich nieścisłości. Pozwolę sobie zaprezentować krótki wywód o tym, czym w rzeczywistości są kosmetyki naturalne.

Jakie są to więc wymagania?

Kosmetyk naturalny nie powinien zawierać w składzie substancji syntetycznych (chociaż niektóre organizacje certyfikujące np. Ecocert dopuszczają 5% syntetyków w składzie, ale tylko wtedy, kiedy pozyskanie danej substancji naturalnie nie jest możliwe, a substancja ta jest kluczowa dla działania kosmetyku).

Ważny jest również proces produkcyjny, który powinien być przeprowadzony z poszanowaniem środowiska naturalnego. Aromeda przeprowadza proces certyfikacji swoich produktów z instytucją NaTrue, która nie pozwala na żadne syntetyczne dodatki.

Kosmetyk organiczny – definicja

Kosmetyki organiczne są zdefiniowane w wytycznych instytucji certyfikujących. Kosmetyk organiczny w pierwszej kolejności musi spełniać standardy kosmetyku naturalnego czyli w pierwszej kolejności musi być naturalnym; dodatkowo musi mieć w swoim składzie ok. 90 – 95 % surowców z certyfikatem organiczności. Kosmetyki organiczne używają też nazwy bio.

Nazwanie kosmetyku naturalnym czy organicznym, nawiązuje nie tylko do składu kompozycji ale i do całego procesu powstawania i produkcji, który musi odbyć się z poszanowaniem środowiska. Kosmetyk naturalny powinien być zapakowany „ekologicznie”: bez wielowarstwowego opakowania, w opakowania szybko degradowalne.

Czy wszystkie kosmetyki naturalne i organiczne posiadają certyfikaty?

Oczywiście nie. Firma Aromeda, na przykład, najpierw wprowadza produkt na rynek, a potem je certyfikuje. Proces certyfikacji jest długi, a my chcemy mieć na rynku nowoczesne produkty oparte na nowatorskich naturalnych surowcach. Wiele małych firm rezygnuje również z certyfikacji ze względu na koszty.

Czytanie składów INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) – Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetyków to podstawa ocenienia czy kosmetyk może mianować się naturalnym.

Magda Hajduk, prezes firmy Aromeda, producenta marek PAT&RUB i Naturativ