Do wykonania makijażu wykorzystujemy nie tylko kosmetyki kolorowe, ale też pędzle, które pozwalają nam na równomierną aplikację podkładu, pudru czy różu. Bez nich bardzo ciężko byłoby uzyskać pożądany efekt, ponieważ nie wszystkie produkty można nakładać za pomocą palców. Niestety, nie zawsze pamiętamy o dokładnym umyciu pędzlu po zakończeniu makijażu. Tymczasem jest to bardzo ważne, ponieważ na włosiu osadzają się nie tylko resztki kosmetyków kolorowych, ale też łój, brud i bakterie pochodzące z naszej skóry. Te ostatnie mogą powodować stany zapalne skóry i zmiany przypominające trądzik. Jak czyścić pędzle do makijażu?
Dlaczego należy czyścić pędzle?
Jest to konieczne z powodów higienicznych. Włosie, którym dotykamy twarzy, zbiera sebum, resztki kurzu oraz bakterie z powierzchni naszej skóry. Jeśli od razu nie umyjemy pędzla, tylko pozostawiamy go na tydzień i w tym czasie będziemy nadal z niego korzystać, istnieje spore ryzyko, że stan naszej cery gwałtownie się pogorszy. Reakcje alergiczne, krostki, zmiany trądzikowe – wszystko to bardzo często zawdzięczamy brudnym aplikatorom. Bakterie bardzo dobrze rozwijają się na pędzlach, ponieważ mają na nich dogodne warunki. Odżywiają się resztkami naszego naskórka.
Pędzle warto czyścić też z powodów czysto praktycznych. Chcesz pomalować oczy na jasny beż, ale na włosiu wciąż znajdują się resztki śliwkowego cienia. Czegoś byś nie zrobiła, pozostałości zmienią kolor obecnie używanego kosmetyku. Jest to dość uciążliwe. Ponadto bakterie z pędzla przenosisz do produktów, które nabierasz bezpośrednio z opakowania. Może to skutkować przedwczesnym zepsuciem się kosmetyków lub zmianą ich niektórych właściwości.
Jak często należy myć pędzle?
Najlepiej robić to po każdym użyciu, ponieważ znacznie zmniejsza to ryzyko infekcji. Tak – stosowanie brudnego włosia do nakładania cieni może doprowadzić nawet do zapalenia spojówek. Bezwzględnie tuż po użyciu należy myć pędzle, przy pomocy nakładasz mokre produkty takie jak korektor, podkład, żelowy eyeliner czy krem BB. Po pierwsze, bakterie lubią wilgotne środowisko, służą im także tłuste formuły. Po drugie, podkład czy eyeliner żelowy zasychają na włosiu, a to utrudnia domycie z nich pędzli. Jeśli nie chcesz, aby aplikator powędrował do kosza, musisz od razu go umyć. Sypkie produkty nie są tak wymagające, można je umyć nawet po tygodniu, ale nie oznacza, że jest to dobre dla naszych oczu czy cery. Na każdym pędzlu pozostają bakterie i pozostałości naskórka, co sprawia, że mikroorganizmy namnażają się w zawrotnym tempie. Wiesz, że niektóre bakterie dzielą się co kilkanaście/kilkadziesiąt minut. Załóżmy, że gatunek bakterii x dzieli się co 30 minut. To dwa razy na godzinę, czyli 48 razy w ciągu doby. Po dobie na naszych pędzlu będzie 248 bakterii gatunku x!
Czym czyścić pędzle do makijażu?
Jeśli nie jesteś zawodową wizażystką i nie malujesz innych ludzi, w zupełności powinno wystarczyć ci szare mydło lub szampon. Zawarte w nich detergenty powinny rozpuścić większość kosmetyków do makijażu. Jeśli używasz żelowego eyelinera o wodoodpornej formule lub szminki o przedłużonej trwałości, możesz wcześniej przemyć włosie płynem dwufazowym do demakijażu lub oliwką dla dzieci. Dalej postępujesz już tak samo jak w przypadku pędzla zanieczyszczonego drobinkami pudru.
Jeśli dorabiasz sobie jako makijażystka, koniecznie zaopatrz się w specjalny płyn do dezynfekcji pędzli na bazie alkoholu. Spryskuj nim włosie po każdej klientce. Później pędzle możesz umyć szamponem lub specjalnym płynem do czyszczenia pędzli. Pamiętaj, że higiena jest bardzo ważna i nie należy jej lekceważyć. Nie dezynfekując pędzli, narażasz swoje klientki na infekcje, problemy skórne i choroby oczu. Nie pozwól na to, aby w twoim mieszkaniu zaraziły się pałeczką ropy błękitnej. Jeśli do tego dojdzie, klientki z pewnością podzielą się swoim przykrym doświadczeniem z innymi, a ty stracisz dodatkowe źródło dochodu.
Jak czyścić pędzle do makijażu? Mycie pędzli krok po kroku
Mycie pędzli rozpoczynamy od namoczenia włosia w bieżącej wodzie, należy przy tym uważać na skuwkę, ponieważ można w ten sposób uszkodzić aplikator, doprowadzając do jego rozklejenia. Na zwilżone wodą włosie nałóż odrobinę szamponu lub mydła i pocieraj tak długo, aż utworzy się piana. Następnie skieruj pędzel pod strumień bieżącej, letniej wody i trzymaj go tak długo, aż ściekająca z włosia woda będzie bezbarwna. Po umyciu warto zdezynfekować pędzel specjalnym płynem dostępnym w aptekach i hurtowniach kosmetycznych. Jeśli nie masz płynu, możesz przemyć włosie wódką lub czystym spirytusem. Od czasu do czasu warto dezynfekować także własne pędzle. Jeśli miewasz opryszczkę, powinnaś szczególną wagę przywiązywać do regularnej dezynfekcji szminek i pędzli, za pomocą których ją nakładasz. Po myciu ułóż pędzle na czystym ręczniku i pozostaw je do naturalnego wyschnięcia.
Irmina Cieślik