Współczesna kobieta powinna dbać o to, aby jej ciało było gładkie, bo tylko wtedy jest estetyczne. Choć wiele z pań w wieku menopauzalnym wychowało się w przeświadczeniu, że zabieg depilacji jest niepotrzebny i przynosi więcej problemów niż korzyści, teraz przyszedł czas, aby zmieniły swoje zdanie i dostosowały się do nowych kanonów estetyki.
Higiena i komfort w trakcie zajęć fitness, aqua aerobiku czy podczas wypoczynku na plaży są najważniejsze. Wiele z rozpowszechnionych metod depilacji przynosi tylko krótkotrwałe rezultaty, narażając nas kobiety na różne wpadki. Najszybszym sposobem doraźnej pomocy jest ogolenie niechcianych włosków, które niestety odrastają już następnego dnia. Z pomocą bardzo wymagającym kobietą przychodzi medycyna estetyczna oferująca zabieg depilacji laserowej.
Łagodne światło lasera używanego podczas zabiegu działa powierzchownie nie wpływając na funkcje organizmu. Zadaniem emitowanej wiązki promieni jest przenikniecie przez skórę do mieszka włosowego i zniszczenie jego cebulki. Promieniowanie działa na barwnik włosa- melaninę, która znajduje się jedynie w ciemnych włoskach. Z racji, iż nie wszystkie włosy rosną równocześnie, jednorazowy zabieg nie wystarczy by pozbyć się ich wszystkich. Widoczne na skórze włoski znajdują się w fazie wzrostu i to właśnie one zareagują na światło lasera. Pozostałe włosy przez okres od trzech do ośmiu tygodni są uśpione. Aby je usunąć zabieg należy powtórzyć po upływie czterech do dziewięciu tygodni.
Ilość potrzebnych zabiegów jest sprawą indywidualną i zależy od okolicy poddanej depilacji, typu skóry i ilości włosów. Pierwszy zabieg eliminuje od 40-60% ciemnych włosów, a seria 3 lub 4 zabiegów może usunąć aż do 92% włosków . Te, które pozostaną są jaśniejsze i delikatniejsze, prawie niezauważalne. Niestety laser nie działa na włosy bardzo jasne i delikatne w postaci meszka. W przypadku, gdy klientki korzystały wcześniej z zabiegów depilacji woskiem lub mechanicznego depilatora należy odłożyć zabieg w czasie lub wykonać większą ilość zabiegów dla uzyskania lepszych wyników.
Depilacja laserowa działa bezboleśnie, bezinwazyjnie i nie uszkadza skóry. Niechciane włoski zostają usunięte w sposób bezpieczny i na stałe. Ponieważ każda skóra reaguje indywidualnie na przeprowadzony zabieg, tuż po nim mogą pojawić się zaczerwienienie, obrzęk około mieszkowy, drobne strupki i przebarwienia, które ustąpią po kilku dniach. Należycie przeprowadzona seria zabiegów powinna być poprzedzona konsultacja z doktorem medycyny estetycznej oraz próbą laserową w celu ustalenia odpowiedniej dawki promieniowania.
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest świeża opalenizna zarówno pochodząca z solarium oraz będąca wynikiem używania samoopalaczy. W trakcie odstępów miedzy sesjami również nie należy się opalać. Na trzy tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać stosowania leków światło uczulających i kosmetyków zawierających retinoidy. Jeżeli chodzi o sposoby depilacji stosowane przed lub pomiędzy sesjami to uogólniając nie należy wyrywać włosów minimum 4 tygodnie przed zabiegiem ani stosować kremów depilujących siedem dni przed. Wtedy również należy wykonać ostatni peeling. Chorobowym przeciwwskazaniem jest bielactwo i łuszczyca.
Po przeprowadzonym zabiegu nie wolno stosować leków światło- uczulających, oraz ziół dziurawca i nagietka. Aby skorzystać z peelingu, mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu, dezodorantów i basenu należy odczekać przynajmniej dwa tygodnie. Unikniemy w ten sposób podrażnień skóry.
Depilacja laserowa jest obecnie najbardziej skuteczną metodą trwałego usuwania włosów. Mimo, że jest to kosztowny zabieg, przynosi wiele wymiernych korzyści. Poddając się zabiegowi zyskamy estetyczny wygląd, komfort i więcej czasu, który możemy poświęcić na pozostałe zabiegi dla ciała.
Anna J