Wiele z nas przygotowując się do wizyty u ginekologa, zastanawia się nad depilacją miejsc intymnych. Zarówno pozbycie się owłosienia, jak i jego pozostawienie ma swoje wady i zalety. Czy depilacja miejsc intymnych przed wizytą u ginekologa jest koniecznością?
Depilacja miejsc intymnych przed wizytą u ginekologa budzi sporo wątpliwości. Z jednej strony pozbywając się owłosienia z tych rejonów, ułatwiamy pracę lekarzowi. Z drugiej brak włosków może potęgować uczucie wstydu, które towarzyszy samemu badaniu. Choć zdajemy sobie sprawę, że włoski tylko po części maskują miejsca intymne, część z nas czuje się bardziej komfortowo, gdy one występują.
Depilacja miejsc intymnych przed wizytą u ginekologa – konieczność czy wolny wybór?
Z praktycznego punktu widzenia ginekolog nie odczuwa różnicy, kiedy bada pacjentkę posiadającą włosy łonowe i gładko wydepilowaną. W związku z tym ze względu na jego osobę nie należy rezygnować z własnego komfortu. Jeśli czujesz się źle, gdy twoje miejsce intymne porastają włoski, zdecyduj się na depilację. Gładka skóra sprawia, że podczas badania odczuwasz dyskomfort? Zrezygnuj z depilacji miejsc intymnych na rzecz przystrzyżenia włosków.
Obawiasz się, że ginekolog widząc owłosienia w miejscach intymnych uzna cię za osobę zaniedbaną? Nic bardziej mylnego. Lekarz wie, że włosy łonowe nie wzięły się znikąd, w procesie ewolucji powstały po to, aby chronić miejsca intymne przez mrozem, otarciami i infekcjami intymnymi. Pozbywając się ich, tracimy naturalną barierę ochronną. Podczas depilacji miejsc intymnych często dochodzi do uszkodzenia cienkiej i delikatnej skóry. Ponadto brak owłosienia sprawia, że stajemy się bardziej podatni na infekcje intymne.
Wady owłosienia łonowego
Choć owłosienie łonowe pełni szereg ważnych funkcji, posiada także swoje wady. Gdy jest zbyt gęste, utrudnia higienę intymną i zwiększa ryzyko infekcji. Wady owłosienia szczególnie mocno dają się we znaki podczas menstruacji. Złuszczone fragmenty endometrium nierzadko zaplątują się we włoski, co powoduje przykry zapach. Ponadto długie włoski mogą przylepiać się do podpasek i wkładek higienicznych, a ich odrywanie jest niezwykle bolesne.
Częściowa depilacja miejsc intymnych
Ze względu na powyższe argumenty najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się kompromis polegający na pozbyciu się części owłosienia i pozostawienia włosków na wargach sromowych i wzgórku łonowym. Aby nasze miejsca intymne wyglądały estetycznie, a nam nie towarzyszył dyskomfort, warto przyciąć włoski, które pozostawiamy.
Depilacja miejsc intymnych nie jest zadaniem łatwym. Już sam wybór metody usuwania zbędnego owłosienia nastręcza sporo trudności. Depilacja woskiem i elektrycznym depilatorem pozwala cieszyć się gładką skórą nawet przez kilka tygodni. Niestety, obie metody w praktyce sprowadzają się do wyrywania włosków wraz z cebulkami, co może stać się źródłem silnego bólu, zważywszy na mocne unerwienie okolic intymnych. Z kolei maszynka do golenia, choć usuwa owłosienie w sposób całkowicie bezbolesny, może doprowadzić do powstania ran i ich nadkażenia bakteryjnego. Natomiast kremy do depilacji należą do środków silnie uczulających. Wyboru odpowiedniej metody depilacji miejsc intymnych każda z nas musi dokonać we własnym zakresie. Niektóre kobiety w celu złagodzenia bólu tuż przed depilacją sięgają po środki przeciwbólowe zawierające paracetamol i/lub ibuprofen. Niezależnie jednak od metody depilacji należy przestrzegać elementarnych zasad higieny. W przypadku maszynek do golenia należy je regularnie wymieniać, zaś depilator elektryczny dezynfekować. Krem do depilacji usuwamy zawsze czystą szpatułką. Po zakończeniu depilacji dokładnie osuszamy miejsca intymne czystym ręcznikiem.
Irmina Cieślik