depresja-choroba-duszy-i-ciala

Dotychczas depresja uchodziła za chorobę duszy. Z przeprowadzonych badań wynika, że ta przypadłość niszczy ciało. Czy istnieje korelacja między depresją a chorobami nowotworowymi?

Choroba afektywna jednobiegunowa

Z przeprowadzonych badań wynika, iż w 70-80% przypadków depresja przyjmuje postać choroby afektywnej jednobiegunowej. Oznacza to, iż okresy dobrego samopoczucia przeplatają się z epizodami depresyjnymi.

Choroba afektywna dwubiegunowa

Rzadziej spotykamy się z chorobą afektywną dwubiegunową. W jej przypadku po epizodach depresyjnych pojawia się nagły przypływ energii. Pacjent wciela w życie mnóstwo pomysłów. Niestety, jego zachowanie cechuje chaotyczność. Osoby, które zmagają się z afektywną chorobą dwubiegunową, często wykazują ryzykowne zachowania seksualne i decydują się na zaciągnięcie nieprzemyślanych kredytów.

Dystymia, czyli „podwójna depresja”

Psychiatrzy wyróżniają również stan dystymii. Ta postać choroby charakteryzuje się najcięższym przebiegiem. Pacjent nieustannie zmaga się z przygnębieniem. Zdarza się, iż jego samopoczucie gwałtownie się pogarsza. W przypadku dystymii naukowcy często mówią o „podwójnej depresji”.

Depresja – próby samobójcze

Z danych statystycznych wynika, iż poradnię psychologiczną najczęściej odwiedzają chorzy na depresję. Niestety, to podstępne schorzenie często prowadzi do prób samobójczych. Na ten dramatyczny krok najczęściej decydują się osoby, które zmagają się z lękiem i bólem fizycznym.

Irmina