depresja-menopauzalna-a-zdrowie

Nie od dziś wiadomo, że menopauza ma bardzo zły wpływ na stan kobiecego organizmu i bardzo podwyższa ryzyko chorób kości i układu krążenia. Naukowcy na szczęście odkryli, że wiele schorzeń jest wynikiem obniżenia nastroju, a nie samą menopauzą.

Kiedy kobieta przechodzi menopauzę, ma głębokie poczucie, że coś się kończy, że „minął jej termin przydatności”. Braki estrogenu wpływają na stan skóry, pojawia się więcej zmarszczek, włosy stają się cieńsze. Kłopoty z emocjami i uderzenia gorąca są szczególnie uciążliwe. Nic dziwnego, że wiele kobiet wpada w depresję.

Depresja w czasie menopauzy

Obniżenie nastroju, jakiego może doświadczać kobieta podczas przekwitania, niekoniecznie przerodzi się w depresję. Większe ryzyko jest u kobiet, które swoją pewność siebie i poczucie własnej wartości budują na wyglądzie zewnętrznym, a nie na kompetencjach intelektualnych, zawodowych czy praktycznych.

W momencie, gdy obniżony nastrój przeradza się w depresję, staje się ona czynnikiem zwiększającym ryzyko chorób postmenopauzalnych, a w szczególności – cukrzycy i chorób serca.

Depresja menopauzalna a choroby

W jaki dokładnie sposób depresja wzmaga ryzyko? Przede wszystkim odbiera nam chęć do podejmowania decyzji, energię potrzebną do ćwiczeń, mamy tendencję do „zajadania” problemów i o wiele częściej sięgamy po czekoladki.

Joanna Pastuszka-Roczek