depresja-wieku-mlodzienczego

Ta dogłębnie okaleczająca duszę choroba nie tylko dotyczy osób dorosłych. Coraz częściej borykają się z nią także nastolatkowe. Jak reagować jeśli rozpoznamy jej objawy u naszego dziecka?

Depresja młodzieńcza jest związana z okresem dorastania. Jeśli następuje zbyt duża rozbieżność pomiędzy oczekiwaniami rodziców i otoczenia a indywidulanymi zdolnościami młodego człowieka – wtedy pojawiają się problemy związane z brakiem poczucia swojej własnej wartości, czarnowidztwo i niechęć do życia.

Przerażające statystyki

Schorzenie to jest diagnozowane wśród młodzieży coraz częściej i dotyczy około 15-20 % populacji w wieku 11-15 lat. Objawy depresji młodzieńczej są niezwykle zbliżone do symptomów typowej depresji osób dorosłych. Z tym, że jej obraz kliniczny jest maskowany przez zachowania typowe dla okresu dojrzewania, czyli np. zmęczeniem, zachowaniami buntowniczymi, złością, postępowaniem autodestrukcyjnym i antyspołecznym. Do tego dochodzą jeszcze problemy szkolne oraz pogorszenie relacji z rodziną i bliskimi im do tej pory osobami.
Wyróżnia się kilka postaci depresji:

– Depresja klasyczna, charakteryzująca się obniżonym nastrojem, odczuwaniem nieuzasadnionego lęku, szczególnie w stosunku do przyszłości

– Depresja związana z wycofaniem, oprócz wyżej wymienionych objawów dodatkowo pojawiają się trudności w nauce, poczucie bezsensu życia, tendencje i próby samobójcze

– Depresja związana z silnymi stanami lękowymi, w których dominuje niepokój, zachowania autodestrukcyjne

– Depresja, typowo hipochondryczna, w tym przypadku przeważa niepokój o własne zdrowie oraz somatyczne objawy lęku

Depresja wieku młodzieńczego. Przebieg leczenia

Leczenie polega głównie na terapii rodzinnej i indywidualnej. Ewentualne leki antydepresyjne nie odgrywają aż tak znaczącej roli oraz są nieco łagodniejsze niż te, które są przepisywane w przypadku osób dorosłych.
Stale rosnący wskaźnik zachorowań oraz wzrost liczby samobójstw młodzieży jest naprawdę przerażający. Wiele jednak zależy od interwencji rodziców, czy też wychowawców. Bardzo często zbyt późno zdają oni sobie sprawę z narastającego problemu. Ich reakcja bywa zbyt późna.

Tymczasem wsparcie rodziny oraz wiara w młodego człowieka, jest najlepszym sposobem na szybki oraz trwały powrót do zdrowia.

Natalia Herzog