jak-odroznic-depresje-od-chandry

Depresja, która jest schorzeniem XXI wieku, nazywana bywa chorobą duszy. A jak wiemy, jeśli cierpi dusza – zaczyna również cierpieć i nasze ciało. Jak zatem odróżnić depresję od zwykłej chandry?

Zbliża się jesień, a więc coraz częściej odczuwać będziemy iście melancholijny nastrój. Powinniśmy jednak wiedzieć, kiedy zainterweniować i wybrać się do specjalisty.

Jak odróżnić depresję od chandry?

Chandra utrzymuje z reguły tylko kilka dni. Po jej ustąpieniu znów czujemy się pełni sił i chęci do życia. Odzyskujemy energię i wracamy do codziennych obowiązków z radością. Chandra charakteryzuje się poczuciem przygnębienia i apatią. Mamy ponure myśli, wszystko i wszyscy nas drażnią, nie potrafimy na niczym się skupić. Najchętniej schowałybyśmy się pod kołdrą nie odzywając do nikogo. Jedyne co nas satysfakcjonuje w tym okresie to paczka ciasteczek, w celu „zajadania” smutku.

Takie dni bardzo często przytrafiają nam się w okresie jesienno-zimowym. Warto wiedzieć jak sobie z nim radzić:

Wysypiaj się! Brak snu sprawia, że organizm nie jest w stanie właściwie się regenerować.

Zmodyfikuj dietę! Nadmiar cukru, odżywek, słodyczy, ciężkiego jedzenia sprawia, ze czujemy się ospali i ociężali. Postaw na zdrowe i lekkie posiłki oraz przekąski – najlepiej z owoców cytrusowych!

Łap słońce! Postaraj się jak najczęściej przybywać na świeżym powietrzu, najlepiej w dzień. Uzupełniasz w ten sposób niedobór witaminy D oraz dotleniasz cały organizm.

Ruszaj się! Regularny i umiarkowany wysiłek fizyczny zwiększa produkowanie endorfin, czyli tzw. „hormonów szczęścia”.

Rozpoznanie depresji

O depresji możemy zacząć myśleć, jeśli objawy typowe dla chandry utrzymują się powyżej 2 tygodni. Osoba nią dotknięta nie jest w stanie wykonywać poprawnie codziennych czynności, nie ma siły do wstania z łóżka, pracy, kontaktu z innymi ludźmi i rozmów. Cierpiący z powodu depresji czuje się całkowicie bezsilny i niezdolny do życia. Pojawiać zaczynają się myśli samobójcze. Coraz częściej doskwierać także mogą bóle głowy, brzucha, kręgosłupa, bóle i ucisk w klatce piersiowej, przewlekłe dolegliwości żołądkowo-jelitowe i kołatanie serca.

W takiej sytuacji koniecznie zgłosić trzeba się do specjalisty, który dokona diagnozy oraz oceni z jakim typem depresji się borykamy. Depresja jest to choroba – jak każda inna. Im szybciej to zrozumiemy oraz przełamiemy wstyd – tym szybciej wyzdrowiejmy i na naszych twarzach znów zagości uśmiech.

Natalia Herzog