dermatolog-odpowiada-na-pytania-czytelniczek

Jak radzić sobie ze zmianami skórnymi? Jak dbać o skórę dojrzałą oraz dlaczego po 40. roku życia wciąż można zmagać się z trądzikiem? na pytania czytelniczek portalu Menopauza.pl odpowiada specjalista dermatolog lek. med. Bożena Bierzniewska.

 

Witam serdecznie!
Od lat borykam się z problemem, jakim są malutkie “skórki” na powiekach. Mam je też na szyi i parę na brzuchu – przypominają narośniętą skórę. Te na powiekach są malutkie, ale czasami mnie drażnią. Czasem odpadają, albo je rozdrapuję i goją się jak normalne zadrapanie. Te na szyi i brzuchu są spore i trochę się boję, że je urwę – ale obserwuję je stale, nie rosną (no, rosną bardzo powoli) ani nie zmieniają koloru – po prostu są jak taki strzępek skóry. Co to może być? Czasem mam ich spory wysyp, a potem te drobne znikają. Czy to jakaś choroba zakaźna, czy może taka moja uroda?


(na zdjęciu: lek. med. Bożena Bierzniewska)
Sam opis zmian dermatologicznych jest niewystarczający do postawienia diagnozy. Dermatologia to dziedzina, która zawsze wymaga przyjrzenia się zmianom i oceny ich charakteru. Z opisu wynika, że zmiany dotyczą już kilku okolic, więc zalecam Pani wizytę u specjalisty, aby ocenił Pani zmiany i zalecił stosowną terapię. Liczne drobne zmiany mogą być włókniakami, brodawkami łojotokowymi, ale mogą wśród nich być znamiona barwnikowe, brodawki wirusowe lub guzy wywodzące się z przydatków skóry. Wszelkie nowe zmiany na skórze wymagają konsultacji.

 

Dzień dobry! Spotkałam się z opinią, że kremu pod oczy nie powinno się nakładać pod oczy, tylko na linii kości policzkowych – nie na skórę, gdzie się robią tak zwane worki, tylko niżej. To ma niby wystarczyć, bo substancje kosmetyczne sobie powędrują wyżej, a bezpośrednio na skórę pod okiem podobno jest za intensywnie. Jakoś nie wydaje mi się to szczególnie sensowne, jednak nie znalazłam nigdzie instrukcji nakładania kremów pod oczy. Czy może Pani opowiedzieć, jak się prawidłowo aplikuje tego typu kosmetyki? Pozdrawiam

Krem działa w miejscu, w którym jest aplikowany i z racji tego, że w samym naskórku nie ma naczyń krwionośnych, więc nie można liczyć na „transport” kremu do innych okolic poza miejscem aplikacji. Pod oczy najlepiej wybierać kremy o lżejszej konsystencji, zawierające składniki poprawiające mikrokrążenie i redukujące ewentualną skłonność do obrzęków. Krem należy aplikować poprzez delikatne smarowanie i wklepywanie go opuszkami palców. Należy unikać rozciągania skóry i nakładania zbyt dużej ilości kremu. Skóra powiek zazwyczaj wymaga minimum trzech aplikacji kremu, ze względu na jej szybsze przesusznie się.

Eveline