Histerioskopia to nowoczesna metoda diagnostyki, stosowana w leczeniu chorób kobiecych.
W przeciągu ostatnich lat, zainteresowanie zabiegiem wzrosło w sposób na tyle znaczący, że powstało wiele publikacji naukowych, przybliżających i objaśniających metodę.
Histeroskopia w Polskich warunkach
Zabiegi, wykonywane poza szpitalem, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Również w Polsce, zyskuje on uznanie szerokiego grona lekarzy oraz pacjentek. Sam zabieg najlepiej przebiega przy zastosowaniu cienkich endoskopów z kanałem roboczym i mikro–narzędziami, co pozwala na pobranie celowanych wycinków (histeroskopia diagnostyczna) oraz przeprowadzenie histeroskopii operacyjnej bez konieczności rozszerzania szyjki macicy.
Do prawidłowego zobrazowania wnętrza macicy potrzebne jest tzw. medium stanowiące wypełnienie jamy brzusznej konieczne do rozszerzenia jamy i rozsunięcia organów. Często używanym w histeroskopii medium jest dwutlenek węgla nie zaburzający obrazu. Stosuje się również media płynne, sprawnie rozszerzające jamę macicy.Histeroskopia operacyjna trwa stosunkowo krótko, zazwyczaj ok. 3 minut, a diagnostyczna do minuty czasu. Po zabiegu, pacjentka w ciągu 30 minut dochodzi do siebie i może opuścić szpital. Należy również podkreślić, że metoda histeroskopii jest w większości przypadków, bezbolesna.
Histeroskopia jest jedną z nielicznych metod ,zarówno diagnostycznych jak i terapeutycznych, wyróżniających się na tle innych, prostotą i krótkim czasem trwania. Zabieg, dzięki swoim pozytywnym aspektom, na pewno będzie zyskiwał coraz szersze zastosowanie w medycynie.
ALNG