Nietolerancja laktozy to schorzenie, które może dotykać nawet kilka procent ludzi na świecie. Jeżeli taki problem zostaje zdiagnozowany przez lekarza, popularną rekomendacją jest przejście na dietę bez laktozy. Dieta tego typu łagodzi objawy nietolerancji pokarmowej i zapobiega jej nawrotom. Jakie są zasady takiej diety? Co można jeść na diecie bez laktozy? Czy catering dietetyczny Radom pomoże nam dostarczyć wszystkie witaminy na diecie? Odpowiadamy!
Dieta przy nietolerancji laktozy – zasady
Dieta przy nietolerancji laktozy należy do grupy diet eliminacyjnych, czyli polegających na całkowitym zrezygnowaniu z niektórych produktów. W przypadku diety bez laktozy rezygnujemy oczywiście z produktów zawierających laktozę. Najczęściej stosują ją niemowlęta, dzieci i dorośli, których organizm nie trawi cukru mlecznego. Niekiedy poza dietą konieczne jest stosowanie dodatkowych leków. Jest to jednak zależne od postaci nietolerancji laktozy, nasilenia objawów i wieku chorego. Osoby z pierwotnym i wtórnym (nabytym) niedoborem laktazy nie muszą całkowicie eliminować z diety mleka i innych produktów zawierających cukier mleczny. Całkowita rezygnacja z tej grupy produktów występuje w przypadku osób z wrodzonym niedoborem laktazy. W praktyce wiele zależy od reakcji organizmu na spożycie produktów pochodzenia mlecznego.
Dieta przy nietolerancji laktozy – co można jeść?
Duża część dorosłych z nabytym lub pierwotnym niedoborem laktazy może jeść niewielkie ilości produktów zawierających cukier mleczny (ok. 5-10g laktozy), czyli ok. szklanka mleka. W niektórych przypadkach konieczne jest więc jedynie zminimalizowanie spożycia laktozy, a nie całkowita rezygnacja z szerokiej grupy produktów. Konieczne jest jedynie określić indywidualnego poziom tolerancji laktozy. Jeżeli przyczyną problemów jest nabyty niedobór laktazy, dopuszcza się spożycie produktów mlecznych, które przeszły proces fermentacji jak np. kwaśna śmietana, maślanka, kefiry i sery pleśniowe. Jest to możliwe dzięki zawartości w nich bakterii probiotycznych, które produkują laktazę, co zmniejsza reakcję organizmu.
Dieta przy nietolerancji laktozy – czym zastąpić mleko?
Jeżeli przejście na dietę bez laktozy jest nieuniknione, może wystąpić problem z dostarczeniem niektórych składników odżywczych, witamin i minerałów. Istnieją jednak pewne sposoby na zastąpienie wykluczonych produktów innymi. Mleko krowie, kozie, owcze i inne pochodzące od ssaków mogą z powodzeniem zastąpić mlekiem roślinnym: sojowym, ryżowym kokosowym (powstaje z wyciśniętego miąższu orzechów kokosowych), gryczanym lub owsianym. Osoby z nietolerancją laktozy często spożywają także ser tofu wytwarzany z mleka sojowego, ponieważ dostarcza stosunkowo duże ilości białka i wapnia. Skutecznym sposobem na uniknięcie problemów z ewentualnymi niedoborami jest dieta pudełkowa. Catering może pomóc nie tylko utrzymaniu restrykcyjnej diety, ale również poprawić sylwetkę i samopoczucie. Dzięki temu dieta bez laktozy staje się smaczna i pełnowartościowa.