dieta-kopenhaska-dla-wytrwalych

Istnieje wiele nazw tej popularnej diety: trzynastodniowa, szwedzka, Mayo. Nazywana jest również głodówką organizmu, wymaga silnej woli i rozwagi. Na czym polega fenomen diety kopenhaskiej?

Najważniejsze to przestrzegać ustalonych godzin posiłków:

  • śniadanie – między 8 a 9 godziną
  • lunch – między 12 a 14 godziną
  • obiad – między 16 a 18 godziną

Nie jemy nic wieczorem. Śniadanie powinno się składać z kawy lub herbaty (koniecznie z łyzeczką cukru), co drugi dzień można zjeść małą grzankę lub startą marchewkę. Na obiad zjadamy 1-2 jajka na twardo z warzywami (nie więcej, niż szklanka gotowanego szpinaku czy brokuł) albo niewielką porcję mięsa (najlepiej gotowanego). Kolacja co drugi dzień powinna zawierać szklankę jogurtu naturalnego.

Podobnie jak w diecie białkowej, należy bardzo dużo pić niegazowanej wody mineralnej (nawet 2 litry dziennie), a kawę i herbatę ograniczyć do godzin porannych. Podczas diety całkowicie odstawiamy alkohol.

Po jadłospis najlepiej udać się do wykwalifikowanego dietetyka, ktory będzie równocześnie czuwał nad naszym zdrowiem. On też zadba o nasze jedzenie po skończeniu diety: poinformuje nas, jak stopniowo zwiększać wartość energetyczną posiłków.

Joanna Pastuszka-Roczek