Czy wiesz, że stawy to część ciała, o której w ogóle nie myślimy, chyba że dopadną nas poważne problemy zdrowotne? W rezultacie zaniedbujemy je. Te dają o sobie znać poprzez choroby zapalne stawów i problemy zwyrodnieniowe stawów. Niestety te pojawiają się u coraz młodszych osób. Jak powinna wyglądać dieta na zdrowe stawy?
Spis treści:
- Skąd się biorą choroby stawów?
- Pogoń za idealną sylwetką. Intensywne treningi a schorzenia stawów
- Jak diety eliminacyjne wpływają na choroby stawów?
- Substancje odpowiedzialne za zdrowie stawów
- Otyłość jako obciążenie dla stawów
- Reumatoidalne zapalenie stawów – przypadłość kobiet?
- Ból stawów i jego konsekwencje zdrowotne
- Dieta na stawy oparta na redukcji spożycia cukru
- Dieta na zdrowe stawy – sięgaj po produkty przeciwzapalne!
- Poznaj produkty bogate w kwasy omega-3!
- Sposoby na zdrowe stawy – umiarkowana aktywność fizyczna!
Skąd się biorą choroby stawów?
Nie da się ukryć, że nasz styl życia sprzyja chorobom stawów. Wszystko to przez to, że mamy zbyt mało ruchu. Prowadzimy siedzący tryb życia. Do pracy dojeżdżamy samochodem, siedzimy za biurkiem przez 8 godzin, a wieczorem oglądamy telewizję w ramach relaksu. Brak ruchu szkodzi stawom. Podobnie zresztą działa dieta bogata w cukier. Ten wykazuje działanie prozapalne. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż choroby zapalne stawów często mają też związek ze stresem. On również działa prozapalnie.
Pogoń za idealną sylwetką. Intensywne treningi a schorzenia stawów
XXI wiek to czas pogoni za idealną sylwetką, dążymy do niej za wszelką cenę. Niestety intensywne treningi sprzyjają chorobom stawów. Bardzo często nadmiernie eksploatujemy swój organizm i doprowadzamy do jego przetrenowania. Gdy idealna sylwetka majaczy na horyzoncie, często decydujemy się o nią walczyć za wszelką cenę. Nie tylko trenujemy codziennie, nie robiąc sobie przerwy na regenerację, ale też przechodzimy na diety redukcyjne, które osłabiają nasz organizm.
Jak diety eliminacyjne wpływają na choroby stawów?
Diety eliminacyjne stały się ostatnio bardzo modne. Celebrytki w telewizji śniadaniowej chwalą się, że schudły, gdy dieta bezglutenowa stała się ich codziennością. Inne z kolei twierdzą, że służy im dieta bez laktozy. W internecie dużą popularnością cieszy się dieta ketogeniczna, która opiera się na spożywaniu sporych ilości tłuszczów. Także dieta Dukana skoncentrowana na białku stanowi spore obciążenie dla organizmu. Diety eliminacyjne prowadzą do niedoboru substancji odżywczych, gdyż cechuje je monotonia. Ponadto często dostarczamy organizmowi zbyt dużo określonych składników. W diecie ketogenicznej spożycie tłuszczów jest nadmierne. Wszystko to rzutuje na zdrowie stawów. W rezultacie pojawiają się choroby zwyrodnieniowe stawów i choroby zapalne stawów.
Substancje odpowiedzialne za zdrowie stawów
Czy wiesz, że w naszej diecie często brakuje składników odpowiedzialnych za zdrowie stawów? Najbardziej szkodzi im niedobór witamin i minerałów. Zdrowie stawów wymaga zaspokajania dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminę D. Ta wprawdzie jest syntetyzowana w naszej skórze pod wpływem promieni UV od połowy kwietnia do połowy września, ale później musimy dostarczać ją wraz z pożywieniem. Produkty bogate w witaminę D to tłuste ryby morskie, nieco mniej znajdziemy jej w podrobach, jajach i nabiale. Zdrowie układu kostno-stawowego zależy też od wapnia. Najwięcej znajdziemy go w nabiale oraz w jajach. Profilaktyka chorób stawów powinna też obejmować dostarczanie kwasów omega-3 w odpowiednich ilościach. Te znajdziemy w tłustych rybach morskich, orzechach i nasionach.
Otyłość jako obciążenie dla stawów
Czy wiesz, że nadmierna masa ciała sprzyja schorzeniom stawów? Jeśli cierpisz na otyłość, powinnaś popracować nad redukcją masy ciała poprzez aktywność fizyczną i przejście na dietę o obniżonej kaloryczności. Nadwaga stanowi ogromne obciążenie dla stawów i kręgosłupa. Z czasem może upośledzać układ ruchu.
Reumatoidalne zapalenie stawów – przypadłość kobiet?
Czy wiesz, że na reumatoidalne zapalenie stawów jest częściej diagnozowane u kobiet? Lekarze uważają, że niekoniecznie panie częścią chorują na RZS, choć z drugiej strony są bardziej narażone na stres i przejmują się większą liczbą rzeczy niż mężczyźni. Prawdopodobnie jednak kobiety, które odczuwają dyskomfort, częściej zgłaszają się do reumatologa, aby rozpocząć leczenie. Natomiast mężczyźni ból stawów przypisują kontuzji i nie są zdiagnozowani.
Ból stawów i jego konsekwencje zdrowotne
Czy wiesz, że problemy ze stawami mają daleko idące konsekwencje? Gdy pojawia się ból, czujemy się zniechęcone do aktywności fizycznej. W rezultacie mniej się ruszamy, przybieramy na wadze, a na otyłości cierpi nasz kręgosłup oraz kości.
Dieta na stawy oparta na redukcji spożycia cukru
Dieta na stawy opiera się na redukcji spożycia słodyczy. Należy uważać też na białe pieczywo, biały ryż itp. Należy je zastąpić produktami pełnoziarnistymi. Dieta na stawy to także obniżone spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego. Aczkolwiek dopuszcza ona jaja i nabiał w ograniczonych ilościach.
Dieta na zdrowe stawy – sięgaj po produkty przeciwzapalne!
Dieta na zdrowe stawy to nie tylko eliminacja określonych produktów. To także dostarczanie organizmowi artykułów o wysokiej aktywności przeciwzapalnej. Takową wykazują zielone warzywa, w tym zielona papryka, brukselka, brokuły czy kalarepa. Także fioletowe i czerwone owoce oraz warzywa zawierają sporo antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za uszkodzenia komórkowe. W rezultacie dieta na zdrowe stawy powinna opierać się na pomidorach, bakłażanach, borówkach, jagodach, malinach, truskawkach i czereśniach.
Poznaj produkty bogate w kwasy omega-3!
Kwasy omega-3, które wspierają zdrowie stawów, należy dostarczać, sięgając po orzechy włoskie, orzechy laskowe i nasiona chia. Dieta na zdrowe stawy to także kiszonki warzywne, które stanowią źródło żywych szczepów bakterii kwasu mlekowego, wykazują one działanie przeciwzapalne. Konieczne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu.
Sposoby na zdrowe stawy – umiarkowana aktywność fizyczna!
Jeśli chodzi o sposoby na zdrowe stawy, to polecić możemy też lekką aktywność fizyczną taką jak joga, spacer czy pilates. W naszej strefie geograficznej jesteśmy narażeni na niedobory witaminy D. Jeśli podejrzewasz je również u siebie, wykonaj badania laboratoryjne. W przypadku ich potwierdzenia pomocne mogą okazać się suplementy diety z witaminą D.