W ostatnim czasie doszło w Twoim życiu do nieprzyjemnego zdarzenia czego konwencją jest stłuczenie lub złamanie. Czy zdajesz sobie sprawę jak istotna jest w takiej sytuacji profilaktyka?
Zrezygnuj z…
W okresie rekonwalescencji po złamaniu dobrze zrezygnować z mocnej kawy i herbaty, które wypłukują magnez z organizmu oraz wpływają na zmniejszenie przyswajalności wapnia. Przetwory mleczne, białe mięso oraz ryby – na tych produktach powinna opierać się dieta osób, które doznały w ostatnim czasie kontuzji. Oczywiście wzbogacona powinna być również o warzywa i owoce, które są niezbędnym elementem naszego menu.
Nie unikaj ruchu
Kontuzja oznacza brak ruchu, co skutkować może nadprogramowymi kilogramami lub problemami z zaparciami. Warto zatem wypijać na czczo szklankę przegotowanej wody z cytryną. Pobudzi to jelita do pracy. Pamiętajmy również o regularnym spożywaniu posiłków co sprawi, że jelita przyzwyczajone będą do regularnej pracy. Korzystajmy także o dobrodziejstwach jakie oferują nam śliwki, siemię lniane, otręby pszenne a także warzywa, które dzięki wysokiej zawartości błonnika usprawnią funkcjonowanie naszego układu pokarmowego. Dzięki temu długotrwałe wizyty w toalecie z pewnością nas ominą.
Pamiętajmy o tym, że dietą możemy jedynie wspomagać proces gojenia się ran czy też zrastania się kości. Na pewno jednak tego okresu magicznie nie przyspieszymy. Każdy organizm posiada swoje tempo, które należy mieć na względzie. Złamanie kości to poważna sprawa dlatego należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarskich oraz w miarę możliwości wypoczywać.
Natalia Herzog