dieta-proteinowa-recepta-na-szczupla-sylwetke

Dieta proteinowa jest obecnie bardzo popularna. Pośród ogromnej ilości diet zainteresowała się nią niezwykle duża liczba osób.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni zmagają się ze zbędnymi kilogramami. Każdy chce jak najlepiej wyglądać, by czuć się dobrze i atrakcyjnie. Receptą na szczupłą sylwetkę może być dieta proteinowa. Popularną formą tej diety na całym świecie jest tak zwana dieta Dukana, składająca się z kilku faz.

Dieta proteinowa – faza pierwsza

Faza trwa 5 dni, którą można przedłużyć do 10. Należy jadać wtedy tylko chude mięso, ryby i chudy nabiał. Mięso powinno być grillowane bądź gotowane, pozbawione skórki i podawane bez tłuszczu. Szczególnie zaleca się drób indyka, kurczaka, a także chudą wołowinę. Można jeść każdy rodzaj ryby, lecz najbardziej zalecane są te, które mają białe mięso. Z chudego nabiału możemy wybierać każdy rodzaj pożywienia, na przykład jogurty naturalne, białe sery czy maślanki. Można używać takich przypraw jak chilli, pieprz, papryka, sok z cytryny, a także spożywać ogórki konserwowe. Jeśli chodzi o napoje, zalecane jest picie niegazowanej wody mineralnej oraz herbaty i kawy.

Faza druga

Faza ta powinna trwać 10 dni, lecz możemy ją przedłużyć do większej ilości dni według indywidualnych potrzeb. Przez pierwsze 5 dni należy spożywać takie produkty jak podczas fazy pierwszej. Przez kolejne 5 dni jemy nadal to co wcześniej, lecz swoje menu wzbogacamy o warzywa, na przykład pomidory, ogórki, sałatę, buraki.

Faza trzecia

W tej fazie na jeden kilogram, którego chcemy się pozbyć, powinniśmy stosować dietę przez 10 dni. Wszystko zależy od tego ile kilogramów dana osoba chce stracić. W fazie trzeciej należy jeść takie produkty jak w dwóch poprzednich fazach, włączając jeszcze owoce. Możemy jadać wszystkie owoce oprócz winogrona, wiśni, czereśni i bananów. Wolno także jeść ser żółty, chleb pełnoziarnisty, a raz na dwa tygodnie ziemniaki, ryż i makaron.

Faza czwarta

Ta faza może być kontynuowana jak długo chcemy. Możemy w niej jeść w zasadzie wszystko oprócz słodyczy. Nie należy pić także kawy i herbaty. Jeśli jednak nie możemy oprzeć się słodkościom, wybierajmy ciastka z otrębami czy gorzką czekoladę.

Dieta Dukana a uprawianie sportu

Według doktora Dukana w początkowych fazach nie powinno uprawiać się żadnego sportu, który wymaga zbyt dużej aktywności fizycznej. Jednakże w fazie trzeciej i czwartej aktywność fizyczna jest zalecana w trzech formach:

  • wybieranie pozycji stojącej
  • chodzenie po schodach
  • marsz

Pamiętajmy, że ćwiczenia podczas stosowania diety nie są konieczne, lecz połączenie takiej aktywności fizycznej, która nie wymaga zbytniego wysiłku z naszej strony, a także stosowanie się do diety proponowanej przez doktora Dukana, może sprawić, że bez większych wyrzeczeń stracimy zbędne kilogramy.

Dzięki poddaniu się diecie proteinowej możemy pochwalić się innym utraconymi kilogramami, a także mieć satysfakcję z tego, że sprostaliśmy stawianym nam przez samych siebie wymaganiom. Jednakże musimy pamiętać, iż duża ilość białka, którą dostarczymy do naszego organizmu w czasie stosowania diety, może spowodować jego nieprawidłowe funkcjonowanie. Dlatego ważne jest, by uważnie przyglądać się reakcjom organizmu. Ponadto brak błonnika w spożywanych produktach może powodować zaparcia.

Dominika Rutkowska