dieta-w-profilaktyce-zachorowan-na-alzheimera

Choroba Alzheimera jest postępująca chorobą mózgu, której objawy są związane z otępieniem, takim jak utrata pamięci, kłopoty z komunikowaniem się, rozpoznawaniem bliskich osób czy chociażby problemy z wykonywaniem codziennych czynności. Oznacza to utratę zdolności intelektualnych i społecznych. Należy do głównych przyczyn inwalidztwa i utraty samodzielności.

Pierwszym składnikiem naszej diety, którego nie powinno zabraknąć są kwasy tłuszczowe Omega-3. Te zdrowe tłuszcze znajdują się obecne w wielu gatunkach ryb, oleju rzepakowym oraz w siemieniu lnianym. Mają one szerokie zastosowanie w utrzymywaniu prawidłowego stanu naszego zdrowia, przede wszystkim przyczyniają się do poprawy krążenia, a także skutecznie zapobiegają lub opóźniają proces postępu choroby Alzheimera. Badania przeprowadzone w Sztokholmie we Szwecji wykazały, że u pacjentów z łagodną postacią choroby Alzheimera zaobserwowano poprawę pamięci oraz kondycji mowy, w wyniku przyjmowania przez nich produktów zawierających wysoki poziom kwasów omega-3.

Drugim elementem łagodzącym objawy choroby Alzheimera jest zmniejszenie kaloryczności posiłków. Taka dieta przyczynia się do większej aktywności mózgu, co zapobiega rozwojowi choroby i pozwala pacjentowi dłużej cieszyć się życiem. Dla większości z nas dieta niskokaloryczna kojarzy się z ogromnymi wyrzeczeniami. Z pewnością nie musimy czuć się ciągle głodni po prostu mniej jedząc, tylko w trosce o własne zdrowie niezbędna jest zmiana nawyków żywieniowych na pokarmy mniej obciążające nasz system trawienny, oraz takie którymi możemy się najeść do syta.

Borys