Soczewki kontaktowe to skuteczna metoda wad korekcji wzroku, na dodatek dostępna powszechnie. Dlaczego wciąż korzysta z niej tak mało osób? O soczewkach wyrosło wiele mitów, jednak warto mieć świadomość, że zdecydowana większość z nich jest albo zupełnie nieprawdziwa, albo nieaktualna. Współcześnie świat okulistyki rozwija się bardzo sprawnie, a soczewki produkuje się w nowoczesnych technologiach i z coraz lepszych materiałów. Kto może czerpać korzyści z ich noszenia? Czy soczewki kontaktowe są drogie?
Soczewki dla konkretnej grupy wiekowej?
Od czasu do czasu można natknąć się na informację, w których zawarta jest teza, że soczewki kontaktowe mogą nosić tylko dorośli. Absolutnie tak nie jest. Soczewki kontaktowe nie mają żadnego limitu wiekowego, nosić je mogą dzieci, a w niektórych przypadkach nawet i niemowlaki. Jedynym ograniczeniem może tu być świadomość zasad ich użytkowania. Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, produkowany pod ścisłym nadzorem naukowców, a dopuszczenie ich do sprzedaży wiąże się ze spełnieniem restrykcyjnych przepisów. To produkt, który bezpośrednio przylega do oka i ma takie samo działanie dla każdego – bez względu na wiek. Niestety, nawet najlepsza soczewka kontaktowa nie gwarantuje satysfakcji z noszenia, jeśli jest źle użytkowana. Dlatego w wypadku, gdy soczewki zaczynają nosić małe dzieci, należy pomagać im w codziennej aplikacji i pielęgnacji produktu, a kiedy się tego nauczą – kontrolować ten proces. Podobnie w przypadku nastolatków oraz osób starszych, którzy po raz pierwszy korzystają z soczewek kontaktowych, trzeba im dokładnie wytłumaczyć dlaczego pielęgnacja soczewek jest tak ważna i jakie ryzyko niesie jej nieprzestrzeganie – czyli infekcje i choroby oka. Bardzo ważną rzeczą jest konsultacja z optometrystą, który zbada wzrok, przekaże materiały edukacyjne, indywidualnie dobierze soczewki dla danego pacjenta oraz zaproponuje soczewki testowe. Nawet najwięksi przeciwnicy tej metody korekcji wzroku po kilku dniach noszenia soczewek dostrzegą ich potencjał i docenią wiele korzyści, które płyną z ich użytkowania. Soczewki bez wątpienia mogą ułatwić codzienne życie osobom w każdym wieku, a wyniki różnych badań społecznych prowadzone przez wiodące firmy okulistyczne pokazują, że jeśli w bliskim otoczeniu wiele osób nosi soczewki kontaktowe, to dzieci i znajomi tych osób chętniej po nie sięgają.
Soczewki dla każdej wady wzroku
Obecnie na rynku powszechnie dostępne są soczewki kontaktowe, które korygują najczęściej występujące wady wzroku: krótkowzroczność i dalekowzroczność (soczewki sferyczne), astygmatyzm (soczewki toryczne) i starczowzroczność (soczewki progresywne). Produkuje się je z dwóch głównych rodzajów materiałów – hydrożelu (starsza generacja) i silikonu hydrożelowego, przy czym soczewki silikonowo-hydrożelowe są uznawane za zdrowsze dla oka. Jednak osoby uczulone na silikon mogą bez wahania sięgać po soczewki hydrożelowe, są one po prostu mniej wytrzymałe i nie można w nich spać, ponieważ te z uwodnieniem poniżej 50% gorzej przepuszczają tlen i mogą wysuszać oczy (co prowadzi do ich przekrwienia). Dlatego niezależnie od tego, jaką macie wadę wzroku i jakie soczewki nosicie, powinniście monitorować komfort oczu w soczewce przez cały okres użytkowania, a jeśli czujecie, że np. oko jest suche, podrażnione lub w jakikolwiek inny sposób sprawia dyskomfort, należy zdjąć soczewki, nawilżyć oczy kroplami i zrobić sobie dłuższą przerwę. Wbrew pozorom, takie sytuacje nie zdarzają się często jeśli nosicie i pielęgnujecie soczewki w prawidłowy sposób. Chcąc dowiedzieć się więcej o nowościach na rynku, polecamy zapisać się do Klubu Zdrowych Oczu lub regularnie odwiedzać okulistę lub optometrystę.
Czy soczewki kontaktowe są drogie?
Na rynku dostępne są soczewki w różnych półkach cenowych i od różnych producentów. Generalnie, najbardziej opłacalnym miejscem na zakup soczewek kontaktowych są sklepy internetowe, gdzie można zaopatrzyć się w ich większą ilość i zaoszczędzić sporo pieniędzy. W specjalistycznych sklepach internetowych często są promocje i wyprzedaże, na które można polować. Natomiast o wiele drożej wychodzi kupowanie soczewek na sztuki w salonach optycznych lub zaopatrywanie się w nie w marketach.