Irytacja, jaka pojawia się w towarzystwie innych ludzi, często wiele mówi nie tylko o nich, ale również o nas samych. Zdarza się, że ktoś zachowuje się w sposób uciążliwy dla otoczenia. Np. prowadzi głośne rozmowy w biurze, utrudniając innym skupienie się na wykonywanych obowiązkach. Niekiedy nie da się wskazać konkretnych wad drugiego człowieka, a mimo to przebywanie w jego towarzystwie rodzi trudne emocje. Dlaczego irytują cię inni ludzie? To zagadnienie zostanie przybliżone w niniejszym artykule.
Spis treści:
- Skrajnie odmienne osobowości przyczyną konfliktów
- Bardzo podobna osobowość i tarcie
- Naruszanie granic psychologicznych
- Dlaczego irytują cię inni ludzie? Posiadają cechę, której u siebie nie lubisz
- Skąd się bierze niechęć do ludzi? Irytująca osoba przypomina o nierozwiązanych konfliktach
- Dlaczego irytują cię inni ludzie? Niechęć do kolegi z pracy a złe skojarzenia
- Z czego wynika niechęć do innych? Kiedy drugi człowiek wzbudza zazdrość
Skrajnie odmienne osobowości przyczyną konfliktów
Przyczyny konfliktów bywają bardzo zróżnicowane, wśród nich wymienia się m.in. skrajnie odmienne osobowości. Kiedy introwertyk trafia do jednego biura z ekstrawertykami, pojawiają się trudności wynikające z odmiennego stylu funkcjonowania. Osoby, które czerpią energię z rozmów z innymi ludźmi, nie rozumieją, dlaczego nowy członek zespołu stroni od wymiany zdań. Z kolei introwertyk nie czuje się zbyt swobodnie, gdy musi przerywać wykonywanie swoich obowiązków, aby udzielić odpowiedzi na pytanie niezwiązane z pracą. Tacy ludzie nie są aspołeczni, tylko potrzebują więcej czasu, aby nawiązać z kimś bliższą relację i rozmawiać z nim swobodnie. Nie lubią small talków, koncentrują się na konkretnym zagadnieniu i często dzielą się z innymi ciekawymi wnioskami.
Bardzo podobna osobowość i tarcie
Nie tylko różnice osobowości stają się źródłem irytacji. Paradoksalnie dwie podobne osoby mogą nie potrafić się porozumieć, choć na pierwszy rzut oka wydaje się to irracjonalne. Skoro tak samo podchodzą do pewnych zagadnień, powinny wypracować nić porozumienia. W rzeczywistości, gdy spotykają się ludzie, którzy przerywają innym wypowiedź, aby zaznaczyć własne stanowisko, pojawia się tarcie. Takie osoby lepiej funkcjonują w środowisku, gdzie druga strona wykazuje skłonność do ustępstw. Np. ekstrawertyk, który zabiera głos na zebraniu, czuje się jak ryba w wodzie, występując publicznie. Introwertyk nie lubi wypowiadać się na forum zespołu, dlatego nie przerywa koledze, który przemawia. Nierzadko odczuwa względem niego wdzięczność za to, że ekstrawertyk go wyręczył.
Naruszanie granic psychologicznych
Każdy czasem nieświadomie naruszy cudzą granicę. Czasem nie zdaje sobie sprawy, że koleżanka z pracy ceni sobie większy dystans fizyczny i podchodzi do niej zbyt blisko. Osoby, które szanują granice innych, reagują na ich komunikaty. Kiedy koleżanka prosi o nieskracanie dystansu fizycznego, stosują się do jej wskazówek. Człowiek czasem napotyka jednostki, które naruszanie granic psychologicznych „mają we krwi”. Tego typu zachowań dopuszczają się permanentnie. Informacje zwrotne, które otrzymują, są przez nich lekceważone. Np. ktoś ciągle zdrabnia imię koleżanki, która sobie tego nie życzy i wielokrotnie o tym wspominała. Naruszanie granic psychologicznych stanowi domenę osób cierpiących na narcystyczne zaburzenie osobowości oraz psychopatów. Tacy ludzie postrzegają samych siebie jako wyjątkowych, dlatego żyją w przeświadczeniu, że pewne reguły społeczne ich nie dotyczą.
Dlaczego irytują cię inni ludzie? Posiadają cechę, której u siebie nie lubisz
Czasem irytacja, jaką wywołują inni, więcej mówi o nas niż o nich. Np. osoba, która nie przyznaje sobie prawa do słabości, złości się, gdy przebywa w towarzystwie koleżanki narzekającej na swój los. Nie rozumie, dlaczego ta tylko mówi o trudnych emocjach, zamiast przystąpić do działania i zmienić coś w swoim życiu. Taką postawę często reprezentują perfekcjoniści, którzy boją się, że ktoś wytknie im słabość. Widząc kogoś, kto świadomie się do niej przyznaje, czują się niekomfortowo.
Skąd się bierze niechęć do ludzi? Irytująca osoba przypomina o nierozwiązanych konfliktach
Czasem nowo poznana osoba swoją postawą, wyglądem czy gestykulacją przypomina kogoś, z kim pozostaje się w nierozwiązanym konflikcie. Np. człowiek, który ma trudną relację z wymagającym ojcem, czuje się źle, współpracując z szefem perfekcjonistą. Kiedy ten wytyka mu najmniejsze błędy, czuje się dokładnie tak samo jak wtedy, gdy krytykował go tato. Trudny szef może okazać się impulsem do rozwoju osobistego i przepracowania trudnych doświadczeń. Czasem skłania do postawienia tamy i np. do zmiany miejsca zatrudnienia. To samo rozwiązanie może okazać się dobrym rozwiązaniem w relacji z surowym ojcem. W niektórych sytuacjach odcięcie się od osoby, która generuje dyskomfort, stanowi formę troski o siebie.
Dlaczego irytują cię inni ludzie? Niechęć do kolegi z pracy a złe skojarzenia
Niekiedy drugi człowiek nie musi wypowiedzieć żadnego słowa, by wzbudzić w kimś niechęć. Wystarczy, że swoją aparycją przypomina kogoś, kto skrzywdził daną osobę. Np. kobieta, która padła ofiarą narcystycznej przemocy, może odczuwać automatyczną niechęć do mężczyzn, którzy wyglądają podobnie jak jej eks. Gdy ktoś taki pojawia się na horyzoncie, przypisuje mu złe intencje i postrzega go jako zagrożenie.
Z czego wynika niechęć do innych? Kiedy drugi człowiek wzbudza zazdrość
Zdarza się, że drugi człowiek wydaje się wyjątkowo irytujący, ponieważ posiada cechę, której dana osoba mu zazdrości. Np. pewność siebie pozwala mu błyszczeć w towarzystwie i otwarcie formułować wypowiedzi. Osoba, która ma niską samoocenę, często boi się wyrażać własne zdanie, aby nie spotkać się z krytyką. Automatycznie ludzi pewnych siebie może postrzegać jako zarozumiałych. To utrudnia jej nawiązanie z nimi zdrowej koleżeńskiej relacji.
Magdalena Kukurowska