Spory w związku stanowią naturalną kolej rzeczy, w końcu w relację romantyczną wchodzi dwoje ludzi różniących się światopoglądem i zwyczajami. Pewne kwestie wymagają przegadania i wypracowania satysfakcjonujących rozwiązań. Często jednak budzą ogromne emocje, które w pewnym momencie znajdują ujście. Dlaczego kłótnia przy dziecku wpływa negatywnie na jego rozwój?
Spis treści:
- Dlaczego kłótnia przy dziecku wpływa negatywnie na jego rozwój?
- Kłótnia w związku – dlaczego małe dzieci tak mocno na nią reagują?
- Kłótnia przy dziecku – dlaczego szczególnie zagraża maluchom?
- Jak starsze dzieci radzą sobie z kłótnią rodziców?
- Jak rozwiązywać spory w związku? Kiedy przyda się terapia par?
Dlaczego kłótnia przy dziecku wpływa negatywnie na jego rozwój?
Kłótnia przy dziecku to najgorsze możliwe rozwiązanie, na jakie mogą zdecydować się skonfliktowani rodzice. Powinni oni mieć na uwadze dobro młodego człowieka, który bardzo cierpi, widząc to, co dzieje się między jego opiekunami. Spory rodziców sprawiają, że w ich głowie rodzi się chaos i niepokój. Emocje opiekunów udzielają się również im. W tym miejscu należy podkreślić, że kilkulatek jest całkowicie zależny od rodziców. Nie poradzi sobie z samodzielną egzystencją, gdyż tak rozwój człowieka został zaprogramowany przez ewolucję. Kiedy rodzice się kłócą, zaburzeniu ulega poczucie bezpieczeństwa dziecka. To nie wie, czego może się spodziewać. Na dodatek chłonie lęki i stres swoich opiekunów.
Kłótnia w związku – dlaczego małe dzieci tak mocno na nią reagują?
Małe dzieci są niezwykle wyczulone na emocje. Gdyby nie potrafiły ich odczytywać w sposób prawidłowy, to znacznie zmniejszyłoby ich szanse na przeżycie. Muszą reagować na to, co przeżywają rodzice, dostrajać się do nich, aby nie stracić ich zainteresowania i opieki. Niestety, dzieci też silnie reagują na podniesiony głos oraz nerwową atmosferę w domu. Ta udziela się również im. Pod wpływem silnych emocji towarzyszących sporowi rodziców mogą nawet zacząć się moczyć w nocy, choć ten problem jakiś czas temu został pożegnany.
Kłótnia przy dziecku – dlaczego szczególnie zagraża maluchom?
Kłótnia przy dziecku szczególnie przytłacza maluchy przed 5. rokiem życia. Ich dojrzałość emocjonalna dopiero znajduje się bowiem w powijakach. Nie potrafią one nabrać dystansu do sporu prowadzonego przez opiekunów. Nie wiedzą bowiem, co się wokół nich dzieje. Czują tylko, że zalewają je silne emocje rodziców.
Dla maluchów to właśnie mama i tata stanowią podstawę poczucia bezpieczeństwa. Od ich opieki i zainteresowania zależy ich dalszy los. Nic dziwnego, że odczuwają potężny niepokój, widząc, że rodzice okropnie się kłócą, trzaskają drzwiami i okazują sobie negatywne emocje. W takiej sytuacji dziecko boi się porzucenia. Nierzadko też winę za spór przypisuje samemu sobie. To bardzo szkodliwe dla jego rozwoju.
Jak starsze dzieci radzą sobie z kłótnią rodziców?
Kłótnie przy dziecku nigdy nie powinny mieć miejsca. Prawdą jest jednak, że starsze pociechy lepiej sobie radzą w tego rodzaju sytuacjach. Nie czują się bowiem zdane wyłącznie na rodziców. Mają też dziadków, wujostwo i kolegów, z którymi mogą się spotkać, gdy w domu panuje nerwowa atmosfera pełna wzajemnych oskarżeń.
Jak rozwiązywać spory w związku? Kiedy przyda się terapia par?
Psycholodzy rekomendują, aby spory w związku prowadzić w sposób umiejętny, nie obciążając nimi dzieci. Najlepiej nie kłócić się w jego obecności. Matka nie powinna też skarżyć się dziecku na ojca i vice versa. Niedopuszczalne jest, aby rodzice wciągali pociechy w swoje konflikty i zmuszali je do opowiedzenia się po jednej ze stron. Czasem każdemu puszczają nerwy. W takiej sytuacji trzeba wytłumaczyć młodemu człowiekowi, że to nie on jest winien kłótni i rodzice muszą ze sobą omówić pewne sprawy. Niekiedy dobrym rozwiązaniem okazuje się terapia par, podczas której można przepracować problematyczne kwestie, nie włączając w nie dziecka.