Choć kobiety i mężczyźni odczuwają podobne emocje, to wyrażają je w odmienny sposób. Panie w sytuacjach konfliktowych częściej krzyczą, natomiast panowie przyjmują postawę, która wielu z nas kojarzy się z obojętnością. To tylko napędza złość i skutkuje większą awanturą. Dlaczego kobiety krzyczą?
Dlaczego kobiety krzyczą podczas kłótni?
Naukowcy zauważyli, że w sytuacjach konfliktowych to kobiety częściej podnoszą głos na drugą połówkę. Wynika to z odmiennych uwarunkowań. Kobiety są bardziej emocjonalne, dlatego łatwiej podnoszą głos. Natomiast mężczyźni mogą z pozoru sprawiać wrażenie obojętnych na poruszany problem, gdyż nie wykazują aż tak wielkich emocji. Warto jednak podkreślić, iż naukowcy przebadali ślinę przedstawicieli obu płci podczas kłótni. Panie, choć krzyczą, mają niższy poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, niż panowie, którzy milczą. Co ciekawe, u kobiet kortyzol szybko znika z organizmu, a u mężczyzn utrzymuje się we krwi przez dłuższy czas. Jak widać panowie też przeżywają emocje, ale nie potrafią ich tak wyrażać jak panie, przez co towarzyszy im silniejszy stres.
Czy krzyk pomaga w rozwiązaniu konfliktu?
Czy krzyk jest dobrą metodą rozwiązywania konfliktu? Okazuje się, że nie. Kobiety, które krzyczą, zmuszają mężczyznę do przyjęcia postawy obronnej. W rezultacie on nie skupia się na komunikacie, który mamy mu do przekazania, tylko koncentruje na tym, aby odeprzeć nasz atak. Ewentualnie zupełnie zamyka się na nas i nasze argumenty. Jeśli chcesz zostać wysłuchana, powinnaś na spokojnie przekazać swoje racje. Wówczas istnieje większe prawdopodobieństwo, że mężczyzna weźmie sobie twoje uwagi do serca i coś z nimi zrobi.
Jak mądrze kłócić się z partnerem?
Jeśli chcesz powiedzieć mężczyźnie o swoich emocjach, nie obwiniaj go za nie. Każda z nas jest odpowiedzialna za swoje uczucia i to ona nimi zarządza. Nie można winy za nie obarczać drugiej strony. Powiedz mu, że jesteś na niego wściekła, zamiast: ale ty mnie wkurzasz. Pierwszy komunikat prezentuje twoje odczucie, drugi obwinia go o twój nie najlepszy stan emocjonalny. On po raz kolejny poczuje się zagoniony do narożnika ringu i zacznie się bronić. Taka bitwa na słowa i wrzaski nie ma najmniejszego sensu.
Jaką funkcję pełni krzyk?
Jaką funkcję ewolucyjnie pełni krzyk? Okazuje się, że jest on bardzo ważny i ma pierwotny charakter. Gdy krzyczymy, informujemy innych o zagrożeniu, np. o pożarze. Możemy też za sprawą podniesionego głosu wzywać pomocy, gdy zostałyśmy napadnięte. Warto jednak pamiętać, iż w codziennym życiu krzyk stanowi oznakę słabości i formę agresji lub zastraszania. W związku z tym nie warto podnosić głosu, zwłaszcza gdy chcemy wyjść na profesjonalistki. Lepiej zachować spokój i opanowanie, co nie oznacza kapitulacji czy przyznania się do błędu. Walcz na argumenty, nie na krzyk.
Krzyk jako przejaw stresu
Trzeba jednak przyznać, iż w XXI wieku krzyk jest wpisany w nasze życie. Żyjemy w tak dużym stresie, że w pewnym momencie każdy traci nad sobą kontrolę i wybucha. Warto nauczyć sobie radzić z emocjami i rozbrajać wybuch, zanim ten nastąpi. Zawsze można się też wykrzyczeć w lesie czy podczas karaoke, tak, aby nikt na tym nie ucierpiał. Taki wrzask wydobywający się z głębi nas działa oczyszczająco na naszą psychikę.