Wszystkie raporty pokazują dobitnie, że kobiety zarabiają mniej za tę samą pracę. Problem ten występuje nie tylko w Polsce, ale też w dużo bardziej prorównościowych krajach skandynawskich. Jednak w Szwecji czy Danii dysproporcje są znacznie niższe niż w Polsce. Czy jesteśmy skazane na gorsze wynagrodzenie? Dlaczego kobiety zgadzają się na niższe zarobki?
Spis treści:
- Dlaczego kobiety zgadzają się na niższe zarobki?
- Brak umiejętności negocjacji i problemy z asertywnością
- Brak wiary we własne kompetencje
- Wychowanie do uległości
- Stereotyp, że kobieta nie nadaje się do każdej pracy
- Stereotyp, że kobieta jest gorszym pracownikiem
Dlaczego kobiety zgadzają się na niższe zarobki?
Niestety, kobiety mają niższe zarobki, bo bardzo często się na nie zgadzają. Trudniej im znaleźć pracę, bo gdy są młode, pracodawca posądza je o to, że szybko pójdą na urlop macierzyński, a potem zaczną korzystać z L4 na dziecko. Starsze kobiety z kolei stają się przeźroczyste dla społeczeństwa, które nie docenia ich wiedzy i doświadczenia. W rezultacie panie, gdy mogą rozpocząć pracę w jakiejś firmie po miesiącach poszukiwań, często czują, że mają nóż na gardle i nieprędko znajdą coś lepszego. Efekt – zgadzają się na gorsze wynagrodzenie.
Brak umiejętności negocjacji i problemy z asertywnością
Kolejny problemem, który warto rozpatrzeć, zastanawiając się, dlaczego kobiety zgadzają się na niższe zarobki, jest brak asertywności i umiejętności negocjacji. Mężczyźni zazwyczaj przejawiają bardziej zdecydowane i władcze działania. Potrafią postawić ultimatum i trwać przy swoim. Z jednej strony mniej martwią się skutkami braku zatrudnienia, z drugiej wiedzą, że rynek pracy jest im bardziej przyjazny. W rezultacie nie muszą się tak bać o swój byt i mogą dyktować warunki. Jednak nawet panie, które mają już jedną pracę i szukają lepszej, często cierpią z powodu braku asertywności. Nie potrafią się cenić i w rezultacie zgadzają się na kwotę niespełniającą ich oczekiwań. Często bowiem wychodzą z założenia, że skoro ktoś twierdzi, że na to stanowisko nie może przeznaczyć większej kwoty, to tak jest. W rzeczywistości jednak sprawa wygląda zgoła odmiennie. Pracodawca zazwyczaj stara się płacić jak najmniej i patrzy, kto połknie haczyk. Warto jednak stawiać na asertywność i wysoko cenić swoją pracę.
Brak wiary we własne kompetencje
Kobiety często mają niższe poczucie własnej wartości niż mężczyźni. Mniej wierzą też w swoje kompetencje. Niestety, to często efekt wychowania. Od najmłodszych lat próbuje się w nas ukształtować opiekunkę i zaszczepia się w nas troskę. Mało którzy rodzice przygotowują córkę do roli przyszłej businesswoman, a szkoda. Dziewczynki rzadziej też komplementuje się za wiedzę i umiejętności, a częściej za pomoc w domu. Nic dziwnego, że w dorosłym życiu towarzyszy im brak wiary we własne kompetencje.
Wychowanie do uległości
Niestety, dziewczynki od najmłodszych lat są poddawane wychowywaniu do uległości. Oczekuje się od nich tego, że będą posłuszne i chętnie zrealizują prośby innych. Nic dziwnego, że w dorosłym życiu nie potrafią stawiać granic i postawić się, gdy ktoś proponuje im skrajnie niskie wynagrodzenie.
Stereotyp, że kobieta nie nadaje się do każdej pracy
Dlaczego kobiety zgadzają się na niższe zarobki? M.in. dlatego, że wciąż pokutuje bardzo szkodliwy stereotyp, że kobieta nie nadaje się do każdej pracy. Może się sprawdzić jako opiekunka, nauczycielka, pielęgniarka, ale niekoniecznie dyrektorka, analityczka czy informatyczka. Tymczasem pod względem wiedzy i umiejętności w niczym nie ustępujemy mężczyznom. Często po prostu nie umiemy się dobrze zareklamować. Brakuje nam pewności siebie.
Stereotyp, że kobieta jest gorszym pracownikiem
Niestety, uważa się, często na poziomie podświadomym, że kobieta jest gorszym pracownikiem. W godzinach pracy myśli o domu i dzieciach. Częściej bierze opiekę nad tymi ostatnimi. Jest mniej skłonna do przyswajania nowej wiedzy i uczestnictwa w kursach. To bardzo szkodliwe przekonanie. Kobiety wcale nie przejawiają bowiem takich cech, często są bardziej otwarte na doskonalenie swoich kompetencji, bo rzadziej przejawiają zachowania narcystyczne. Te ostatnie są domeną mężczyzn. To oni nierzadko mają problem, aby uznać wskazówki autorytetu w danej branży, ponieważ mają własną wizję i cierpi na tym ich ego.