Przed nami wyjątkowe dni w roku. Boże Narodzenie ma nie tylko wymiar religijny, ale dla wielu osób stanowi doskonałą okazję do spotkania w gronie najbliższych. Wspólne świętowanie często wiąże się z wręczaniem upominków. Dlaczego lubimy prezenty?
Spis treści:
- Dlaczego wręczanie prezentów sprawia przyjemność?
- Jak wybrać prezent świąteczny dla bliskich?
- Obdarowywanie prezentami ma długą tradycję
- Czy prezent zawsze ma wymiar materialny?
- Wręczanie prezentu a efekt błogiego ciepła
- Dlaczego lubimy prezenty?
- Prezenty jako język miłości
Dlaczego wręczanie prezentów sprawia przyjemność?
Mogłoby się wydawać, że wyłącznie otrzymywanie prezentów sprawia przyjemność, wszak bardzo miło jest zbierać dowody sympatii i zainteresowania. Niemniej badania naukowe wykazały, że równie wysoką satysfakcję sprawia wręczanie prezentów. W pierwszym przypadku wiemy, że jesteśmy dla kogoś ważni i ktoś poświęcił swoje pieniądze oraz czas, aby sprawić nam przyjemność. Natomiast obdarowywanie prezentami sprawia radość, ponieważ uświadamia nam, iż posiadamy pewne zasoby, którymi możemy się dzielić. Krótko mówiąc, uzmysławia nam, że mamy wystarczająco wiele, by wystarczyło tego nie tylko dla nas, ale też innych członków rodziny czy przyjaciół.
Jak wybrać prezent świąteczny dla bliskich?
Kupowanie prezentów nie powinno stanowić dzieła przypadku. Warto zawczasu wsłuchać się w potrzeby i preferencje naszych bliskich, aby wiedzieć, co im podarować z okazji zbliżających się Świąt. Prezent pod choinkę powinien też zapewniać dłuższą przyjemność. Z tego powodu odradzamy zakup czekolady czy słodyczy jako głównego prezentu.
Obdarowywanie prezentami ma długą tradycję
Co ciekawe, dawanie prezentów było kultywowane już w dawnych społecznościach plemiennych. Wówczas ich członkowie wymieniali się różnymi rzeczami, w tym upolowaną zwierzyną czy uzbieranymi roślinami. Chęć dzielenia się sprzyjała ich przetrwaniu. Budowała też poczucie wspólnoty.
Czy prezent zawsze ma wymiar materialny?
Przyjęło się, że prezent stanowi rzecz, ewentualnie voucher do hotelu czy do gabinetu kosmetycznego. Tymczasem może on mieć charakter bardziej duchowy. Za prezent możemy też uznać miły gest czy dobre słowo. W tę definicję doskonale też wpisuje się udzielona przez nas pomoc. Np. jestem świetna w obsłudze mediów społecznościowych. Moja koleżanka zakłada gabinet fizjoterapeutyczny. Ja mogę poświęcić swój czas, aby utworzyć jej konto na Instagramie, na którym będzie promowała świadczone przez siebie usługi.
Wręczanie prezentu a efekt błogiego ciepła
Dlaczego lubimy prezenty, nawet wówczas, gdy ich nie otrzymujemy, lecz wręczamy drugiej osobie? Okazuje się, że w takiej sytuacji towarzyszy nam efekt błogiego ciepła. Nasz mózg zalewają neurotransmittery, które odpowiadają za szczęście i radość. Co ciekawe, nie ma przy tym znaczenia, czy wręczamy córce klucz do dwupokojowego mieszkania, czy dajemy sąsiadce 2 złote, ponieważ zabrakło jej do leku. Wiele osób otrzymując prezent, również nie zwraca uwagę na sam produkt. Liczy się dla nich sam gest i pamięć.
Dlaczego lubimy prezenty?
Psycholodzy przeprowadzili badania, które wykazały, iż wydając pieniądze na innych, uruchamiamy układ nagrody. Ta sama struktura zostaje pobudzona wówczas, gdy w ramach gratyfikacji kupujemy sobie torebkę znanej marki.
Prezenty jako język miłości
Dlaczego lubimy prezenty? Między innymi dlatego, że za ich pomocą możemy wyrazić miłość, podziw czy zainteresowanie drugą osobą. Prezenty uchodzą także za jeden z języków miłości. Z tego też powodu dawniej mężczyźni zabiegający o względy kobiety wręczali jej różnego rodzaju upominki.