To pytanie zadaje sobie wiele kobiet. Panowie nie należą do osób skłonnych do wyrażania uczuć. Od dziecka wychowuje się ich na silnych i niezłomnych. Nie wolno im płakać, kochać, rozpaczać – krótko mówiąc, nie mogą sobie pozwolić na odsłonięcie miękkiego podbrzusza. Takie zachowanie w systemie patriarchalnym przystoi tylko kobietom. W naszym artykule przyglądamy się temu, dlaczego mężczyzna nie mówi: kocham cię.
Spis treści:
- Dlaczego mężczyzna nie mówi: kocham cię?
- Jak mężczyzna wyznaje miłość?
- Miłość jako słabość i miękkie podbrzusze
- Seks jako potrzeba fizjologiczna
- Wyrażanie miłości. Dlaczego mężczyźni wątpią w miłość swoich partnerek?
- Strach przed odrzuceniem kontra odwaga
Dlaczego mężczyzna nie mówi: kocham cię?
Zapewne zauważyłaś, że przez patriarchalny system wychowania mężczyzna tłumi emocje, które w sobie nosi. Nie wolno mu ich wyrażać, bo takie zachowanie jest „babskie” lub „gejowskie”. Takie podejście jednak okazuje się niezwykle krzywdzące dla mężczyzn. Tłumione emocje prędzej czy później dają o sobie znać. Nierzadko robią to w dość zaskakujący sposób. Prawdziwy mężczyzna nie płacze, przez co często choruje na serce i umiera na zawał. Dlaczego mężczyzna nie mówi: kocham cię? Bo jest twardzielem, któremu to nie przystoi. Jednak ona ma dość niepewnej sytuacji. Brak czułości i jednoznacznych wyznań traktuje jako jako brak miłości. Odchodzi od niego, a on ma wówczas myśli samobójcze. Czy wiesz, że depresja dotyka obu płci, ale to panowie częściej decydują się na samobójstwo? To efekt tłumienia emocji od najmłodszych lat. Rzadko widujemy mężczyzn, którzy z kolegami rozmawiają o emocjach. Gdy kobieta ma jakiś problem, na ogół obdzwania wszystkie przyjaciółki. Opowiada im o nim, po czym czuje się lepiej. Takie zachowanie w dużej mierze przeciwdziała depresji.
Jak mężczyzna wyznaje miłość?
Mężczyzna często ucieka, gdy partnerka domaga się od niego wyznania miłości. Czuje się skrępowany tą sytuacją. Ona wręcz wyzwala w nim lęk, ponieważ on nie przywykł do odsłaniania miękkiego podbrzusza. Często największy twardziel nosi w sobie silny strach przed odrzuceniem. Dla niego jawi się to jako koniec świata. W związku z tym wyznanie miłości to coś, o czym wiele kobiet może tylko pomarzyć. Nie oznacza to jednak, że mężczyzna nie kocha swojej partnerki. Po prostu nie potrafi tego wyrazić w jej języku. On woli naprawić jej samochód lub sprawić miłą niespodziankę. Mężczyźni wyrażają miłość poprzez czyny, ponieważ jest to dla nich dużo wygodniejsze rozwiązanie. Za pomocą nie zawsze musi kryć się wielkie uczucie. Z drugiej strony facetów wychowuje się do sprawczości i działania.
Miłość jako słabość i miękkie podbrzusze
Miłość to uczucie, które wielu panom jawi się jako słabość. Facet na twoje wyznanie może zareagować krótkim słowem: nawzajem. Wielu z nich nie przyznaje się też do tego, iż stworzyli szczęśliwy związek z kobietą. Oni mówią: mam kobietę, jestem z kobietą już 5 lat. Wiele pań czuje się zranionych takim podejściem. Postrzegają je jako przedmiotowe.
Seks jako potrzeba fizjologiczna
Przeciętny mężczyzna często twierdzi, że nie wierzy w miłość. Przyznanie się, że kocha lub kochał jakąś kobietę, traktuje jako niemęskie. Lepiej przyznać się do potrzeb seksualnych, wszak te uchodzą za fizjologiczne i stanowi naturalny odruch każdego faceta. Dlaczego mężczyzna nie mówi: kocham cię? Bo woli powiedzieć: ja cię obronię, pomogę ci w tym. W ten sposób manifestuje swoją siłę, czyli coś pożądanego.
Wyrażanie miłości. Dlaczego mężczyźni wątpią w miłość swoich partnerek?
Co ciekawe, także faceci mają poważne wątpliwości co do uczucia swoich partnerek. Poddają je w wątpliwość, ponieważ panie nie doceniają ich osiągnięć. Nie chwalą ich za to, co zrobili, vide naprawa auta czy posprzątanie mieszkania. Jednocześnie kobieta często się czegoś domaga, np. czułości, przez co mężczyzna odnosi wrażenie, że nie jest z niego zadowolona.
Strach przed odrzuceniem kontra odwaga
Wyznanie miłości na pewno wymaga odwagi. Tak naprawdę kobiety i mężczyźni się go boją. Gdy mają to zrobić, widzą mroczki przed oczami, całe ich ciało drży. Towarzyszy im bowiem strach przed odrzuceniem. Nie każda miłość spotyka się bowiem z odwzajemnieniem.