Grafika dostarczona przez partnera

Woda jest jednym z najważniejszych składników naszego ciała. Zdecydowana większość ludzi jest świadoma znaczenia wody, powszechnie wiadomo, że o nawadnianiu organizmu nie wolno zapominać. Ile wody należy pić dziennie? Jaką wodę wybrać, źródlaną czy mineralną?

Wodę powinno się pić dziennie w znacznej ilości, około 1 litr na 30 kilogramów masy ciała. Dzienna porcja wody jest też uzależniona od pory roku, temperatury powietrza, intensywności wysiłku fizycznego, wieku oraz stanu zdrowia.

Woda niskozmineralizowana to zazwyczaj naturalnego pochodzenia woda źródlana, którą można spożywać w dużych ilościach, praktycznie bez ograniczeń. Na jej bazie przygotowuje się też różne napoje. Natomiast wody mineralne są bardzo zróżnicowane pod względem składu, czyli rodzaju i ilości rozpuszczonych w niej składników mineralnych. Wody te używane są do suplementacji, np. wapniem lub magnezem. Wiele z nich ma działanie prozdrowotne. Polskie wody lecznicze pomagają zwalczyć różne schorzenia, niektóre z nich wspomagają odporność, inne ułatwiają trawienie i przyspieszają przemianę materii, jeszcze inne łagodzą skutki stresu. Więcej o dobroczynnym działaniu wody przeczytaj w naszym artykule.

Woda – niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu

Jedną z najważniejszych funkcji wody w ludzkim organizmie jest usuwanie z niego szkodliwych substancji, toksyn i dostarczanie do wszystkich narządów składników odżywczych. Jeśli organizm jest niedostatecznie nawodniony, mniej sprawnie przebiegają wszelkie procesy fizjologiczne.

Pijąc dużo wody poprawiamy przemianę materii, co pozwala na zachowanie prawidłowej wagi oraz ułatwia utratę zbędnych kilogramów.

Prawidłowe nawodnienie wpływa też na nasz wygląd zewnętrzny. Dzięki regularnemu piciu wody skóra staje się jędrna i nawilżona. Dziennie powinniśmy wypijać od 2 do 2,5 litrów wody.

Znaczenie nawodnienia organizmu w menopauzie

Picie dużej ilości wody pomaga również złagodzić wiele dolegliwości dotykających kobiety w okresie menopauzy. Po menopauzie ilość wody wchodzącej w skład organizmu kobiety zmniejsza się nawet o 10%, co ma negatywny wpływ na zdrowie i wygląd skóry. Dbając o odpowiednią ilość wypijanych płynów można ten niekorzystny proces nieco zmniejszyć.

Picie wody w okresie menopauzy polepsza więc wygląd i samopoczucie, lecz nie tylko. Poprawia też funkcjonowanie mózgu, łagodzi bóle głowy, stawów oraz kurcze mięśni, zapobiega nudnościom i uderzeniom gorąca oraz podrażnieniom pęcherza.

Polskie wody lecznicze

Na woda-lecznicza.pl dostępne są wody wysokozmineralizowane, które wspomagają leczenie niektórych schorzeń. Woda zawierająca dużo żelaza będzie odpowiednia dla osób zmagających się z anemią. Na migrenę polecana jest woda o wysokiej zawartości magnezu. Osobom z chorobami tarczycy, woda mineralna z wysoką zawartością jodu pomoże utrzymać prawidłowy poziom tego pierwiastka w organizmie.

Jeśli szukasz wody, którą można bezpiecznie pić w dużych ilościach, wybierz wodę źródlaną. Jeśli jednak potrzebujesz uzupełnić dietę o określone, niezbędne pierwiastki, stosuj odpowiednią wodę mineralną.